Orbán megmagyarázta miért van a drasztikus forintgyengülés - Természetesen a fele sem igaz
Hanta.
Idén, főleg az utóbbi két-három hónapban a közép-európai devizák közül a forint nyújtotta a legpocsékabb teljesítményt, tegnap a dollárral, ma az euróval szemben esett kétéves mélypontra (a dollár ára átlépte a 400 forintot is szerdán, az euró a cikk megírásáig 416,3 forinton tetőzött), de néhány hete történelmi mélyponton volt a złotyval szemben is.
Orbán Viktor a Mandinernek adott év végi, csütörtökön megjelent interjúban adott erre a helyzetre a valóság talaján finoman szólva is gyenge lábakon álló magyarázatot. Azt mondta:
„Az lehetetlen, hogy egyik héten a magyar gazdaság értéke 390 forintos eurót indokol, egy héttel később pedig 410-est. (…) Ez a mozgás azt mutatja, hogy nem a gazdaság teljesítőképessége változik, hanem a forintspekulációval szerezhető pénz mennyisége. Azért rángatják a forintot, mert a forint értékének mozgatásával pénzt lehet keresni.”
Nos, mit is mond a miniszterelnök, azon túl, hogy Soros?
- Egyrészt azt, hogy a devizapiaci kereskedők („spekulánsok”) pénzt akarnak keresni,
- másrészt azt, hogy a forint egy héten belül 20 forintos, 5 százalékos árfolyamváltozást is tud produkálni ide-oda („rángatják a forintot”).
Ha a devizapiaci kereskedők („spekulánsok”) pénzt akarnak keresni, azzal semmi baj nincs. Az üzlet világában mindenki pénzt akar keresni, ki így, ki úgy, ahogy tud. Ha valaki úgy tud, hogy irodaházakat épít, amiket aztán iszonyatosan túlárazva megvesz tőle a magyar állam – nyilvánvalóan teljesen függetlenül attól a ténytől, hogy az apósa a miniszterelnök –, akkor úgy. Ha valaki úgy, hogy olcsón vesz egy devizát, amit drágán elad (vagy előre eladja drágán, majd olcsóbban visszaveszi, azaz shortol), akkor úgy.
Az üzlet már csak ilyen, szeretünk olcsón venni, drágán eladni. Ezzel, bár ezt problémának próbálja beállítani Orbán, semmi baj nincs, ha világos, mindenkinek egyenlő viszonyok között történik az üzletelés. (Ami mondjuk az irodaház-tranzakcióról nem feltétlenül mondható el.)
De az orbáni állítással az a nagyobb baj, hogy szó sincs arról, ami a fő érv lenne: hogy itt a forint nem természetes gazdasági folyamatok miatt gyengül, hanem ide-oda rángatják. Ugyanis nem rángatják.