Sokszor átverik az ünnepek előtt a vásárlókat a földlabdás fenyők árusítói, ez idén is így volt
A földlabdás fenyőfa elméletben remek alternatíva – ha nem támogatod a fenyőfák kivágását, de a műfenyőtől is ódzkodsz –, hiszen az ünnepek alatt díszíti a lakást, utána pedig ki lehet ültetni a kertbe.
A gyakorlatban viszont kevés cserepes karácsonyfa éli meg a januárt. Mutatjuk, mire kell figyelned, ha azt szeretnéd, hogy a fenyőfád ne csak az ünnepek alatt, hanem még sok-sok évig pompázzon!
„Nem szeretnétek a vágott fa helyett idén földlabdás karácsonyfát venni, hogy az ünnepek után kiültethessétek a kertbe?"
– kérdezte egyik sógornőm pár éve, mikor lakásból kertes házba költöztünk.
Én pedig kapásból rávágtam, hogy nem, de nem azért, mert ennyire nem érdekel a környezetvédelem, vagy mert nem szeretem a kertészkedést.
Pontosan azért, mert a költözés óta lelkesen vetettem bele magam a kertgondozással, növényápolással kapcsolatos szakirodalomba, jól tudtam, hogy a cserepes karácsonyfák csak nagyon ritkán maradnak életben, és nem akartam rögtön egy óriási csalódással indítani a kertes életünket.
Hiába árulják cserépben is, a fenyőfa nem szobanövény, ezért a lakásban csak rövid ideig marad életben. / Fotó. Any Lane / Pexels
Persze eszem ágában sincs senkit lebeszélni a földlabdás karácsonyfáról, mert sok előnye van az ökotudatosságon kívül is.
Nem kell például befaragni a talpba (ami valljuk be, óriási stresszfaktor), nem kell a lepotyogó tűleveleket takarítani (legalábbis jó esetben), mégis isteni fenyőillat lengi be a lakást.
Nem kell az egyébként óriási karbonlábnyommal járó műfenyőt tárolni az év 11 másik hónapjában, és akár még spórolhatsz is vele, mert sok kertészetben jutalomkupont adnak mellé.
De ha cserepes vagy konténeres fenyőfával karácsonyoznál, mindenképp ügyelj a következő tényezőkre, hogy túlélje az ünnepeket:
Földlabdás vagy konténeres fenyőfát csakis megbízható őstermelőtől vagy kertészetből vásárolj, hogy jó eséllyel egészséges példányt kapj, amit kifejezetten erre a célra neveltek.
Ha ugyanis eredetileg nem konténerben nevelték, és nem megfelelően ásták ki, kevés gyökérzetet hagynak neki, rosszabb esetben sérül a vezérgyökere, akkor már eleve veszett ügy. 1,5-1,7 méternél magasabb fát nem is érdemes választani, mert annak már akkora gyökérzetre lenne szüksége az életben maradáshoz, hogy targoncával tudnád csak bevinni a házba.
Sőt, a cserepes karácsonyfák népszerűségének növekedésével kezdenek terjedni az átverések is.
Hallottam már olyanról, hogy a cserépben valójában agyagba öntött vágott fenyő volt, és azt adták el jó pénzért, szóval mindig ajánlott megvizsgálni a gyökérzetet!