Átverés volt a nyugdíjemelés? Így spórolt 60 milliárdot az állam az időseken
Már hivatalos a 6 százalékos januári nyugdíjemelés, azonban Farkas András nyugdíjszakértő szerint a nyugdíjak reálértékének megőrzése több sebből vérzik. Ilyen, hogy a nyugdíjemelés mindig a becsült infláció alapján történik, utólagos korrekció szintjén.
Nem hülyék ülnek ott sem. Úgy vesznek el, hogy azt hiszed, hogy adnak.
A Pénzcentrum is beszámolt arról, hogy 6 százalékos lesz januárban a nyugdíjemelés, ha pedig évközben látszik, hogy az infláció nagyobb lesz, akkor novemberben visszamenőleges korrekciót kell végrehajtania az államnak.
A szeretlekmagyarorszag.hu erről kérdezte most Farkas András nyugdíjszakértőt, aki szerint a nyugdíjak reálértékének megőrzése több sebből vérzik.
Ilyen a fenti állítás is, miszerint a nyugdíjemelés mindig becsült infláció alapján történik, utólagos korrigálással.
Az idei novemberi 3,1 százalékos korrekció például a 18,5 százalékra becsült nyugdíjasinfláció alapján történhetett, de arról nincs információ, hogy mennyi a tényleges infláció.
Ez majd csak februárban fogja közölni a KSH.
A lap arra is rákérdezett, hogy az elmúlt két évben volt-e inflációkövető emelés.
Erre Farkas András azt mondta, hogy a 2022-es emelés körülbelül fél százalékkal maradt el a tényleges nyugdíjas inflációtól.
Az idei emelés pedig 1,2 százalékkal multa alul a 2022-es tény adatokat.
A szakértő kiemelte, hogy amikor ez történik, azt rendre nehezményezik a nyugdíjas szervezetek, hiszen bár ezek a különbségek kicsinek tűnnek, de 2023-ben 1 százalékpont nyugdíjemelés 55 milliárd forintba került.
Azaz, ha 2022-ben beragadt 1,2 százalék nyugdíjemelés, akkor 60 milliárd forintos tétel az, amit nem fizettek ki utólag, az idén.
Via. penzcentrum.hu