A belorusz diktátor háborúba menne Oroszországgal, ha az annektálni próbálná Belaruszt
Az orosz-belarusz úgynevezett Unióállam (hogy mi ez, arra mindjárt visszatérünk) jövőjéről kérdezte a belarusz elnök Alekszandr Lukasenkat az orosz Izvesztyija.
Ennek apropóján felmerült az a kérdés, hogy Oroszország részévé válhat-e Belarusz, amit Lukasenka visszautasított, írja a Kyiv Post.
A Belarusz diktátor szerint akár háborúhoz is vezetne, ha Oroszország megpróbálná annektálni az országot.
A két ország Unióállama az a szövetség, amelyről Lukasenka még a kilencvenes évek végén állapodott meg az akkori orosz elnökkel, Borisz Jelcinnel.
Az 1996-os eredeti szerződésben szoros gazdasági együttműködésről, a későbbiekben pedig politikai integrációról is megegyeztek.
A szerződés a kétezres évektől többször is fejfájást okozott a szomszédjának kitett Belarusz vezetésnek, az orosz annexió gondolata pedig nem először merül fel.
Lukasenkat most az orosz Izvesztyija hírportál kérdezte az Unióállam jövőjéről.
Arra a felvetésre, hogy az integráció részeként Belarusz beolvadjon Oroszországba, a belorusz elnök azt mondta:
„Ez lehetetlen és irreális. Még kimondani is félek, hogy ez háborút jelentene”
– mondta Lukasenka.
Lukasenka ezután arról beszélt, milyen fontos szerepet játszott az Unióállam létrehozásában, és hogy szakemberek serege dolgozik a két állam közötti szoros együttműködés kialakításában.
„És senki nem fog megbántani senkit”
– mondta a Belarusz elnök.
Az egykori szovjet blokkba tartozó ország függetlenedése után is gazdaságilag jelentősen kitett maradt Oroszország felé – lévén gazdasága jelentős része az orosz nyersanyagok feldolgozására épült.
Kapcsolatuk nem volt felhőtlen, ám miután a 2020-as elnökválasztások után a csalások és az emberi jogi visszaélések miatt Belarusz súlyosan elszigetelődött nyugati szövetségeseitől, még inkább Moszkva felé sodródott.
Oroszország 2022-es ukrajnai invázióját részben Belarusz területről indította.