"Csalódottak vagyunk!" - Kemény üzenetet kapott Orbán Viktor az USA-ból!
Jim O’Brien, az Egyesült Államok külügyminisztériumának európai és eurázsiai ügyekért felelős helyettes államtitkára egy Zoom-beszélgetésen mondott véleményt arról, hogy a magyar miniszterelnök egyedüliként nem támogatta az Ukrajnának adott újabb pénzügyi támogatást, és hogy Svédország NATO-csatlakozását is blokkolja a kormány.
Emlékezetes, hogy a kormányfő a tavaly év végi EU-csúcstalálkozón vétózta meg, hogy az Unió 50 milliárd eurós támogatást adjon Ukrajnának.
A vétó miatt újabb csúcstalálkozót hívtak össze február 1-re, és az uniós országok jelenleg is próbálják győzködni a kormányfőt, hogy járuljon hozzá a döntéshez.
Legutóbb a Financial Times osztott meg részleteket arról, hogy miként áll jelenleg az ügy.
Jim O’Brien még egy csütörtöki Zoom-telefonkonferencián beszélt arról, hogy az Egyesült Államok miként értékeli a közelmúltban történt fejleményeket.
Azt hiszem, kimondhatom, hogy csalódottak vagyunk
– mondta, hozzátéve, „Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Unióban egyedüliként kérdőjelezte meg azt, hogy Ukrajnát támogatni kell”.
A Reuters szerint O’Brien arra is emlékeztetett, hogy a kormány egyelőre Svédország NATO-csatlakozását sem hagyta jóvá, holott korábban többször is azt ígérték, hogy nem ők lesznek az utolsók ezen a téren.
Meglátjuk, hogy betartják-e ezt az ígéretet most, amikor egyre közelebb kerülünk Svédország csatlakozásához – ami reményeim szerint hamarosan megtörténik. Szeretnénk, ha Magyarország konstruktív partnerünk lenne
– fogalmazott Jim O’Brien.
A magyar és amerikai kormányzat közt régóta nézeteltérés van a háborús politikát illetően. Minderről egyébként David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete is tárgyalhatott nemrég a magyar kormány egyik tagjával, Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszterrel.
A svéd NATO-csatlakozás ügyéről szintén Bóka nyilatkozott az előző hétvégén: a tárcavezető egy finn lapnak mondta el, milyen feltételekhez kötik a svédek csatlakozását.
A folyamatot most még a törökök is akadályozzák: részükről Recep Tayyip Erdogan török elnök a nyugati fegyverembargó feloldásához, illetve az F–16-os vadászgép vásárlásának jóváhagyásához kötötte a csatlakozás jóváhagyását.
A török parlamentben viszont már napirendre került az ügy, és a külügyi bizottság már zöld utat is adott a csatlakozásnak, míg az Országgyűlésben még csak napirendre se vették a svéd-kérdést.