🔴ÉLŐ közvetítés percről-percre: Továbbra is dúlnak a harcok a Hamász és Izrael között, de mostmár Libanon is beszállt, tehát kétfrontos lett
Az Izrael-Palesztina-Libanon között dúló háború közvetítése. Folyamatosan frissítve...
21:02
Izrael már 6000 bombát dobott Gázára!
A BBC helyszíni tudósítója szerint szinte minden második percben tüzérséggel is lövik a Gázai övezetet.
Lucy Williamson elmondása szerint a dél-izraeli Netivot közelében, az autópályák mentén a mezők tele vannak önjáró tüzérségi lövegekkel, amik szintén tüzelnek Gáza felé.
Beit Hanoun és Gázaváros csak néhány kilométerre fekszenek a lövegektől.
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) szerint a harcok szombati kezdete óta mintegy 6000 bombát dobott le Izrael a Gázai övezetre a harcok szombati kezdete óta. Ez nagyjából 4000 tonnányi robbanóanyagot jelent.
20:29
A brit Királyi Haditengerészet is két rombolót irányít a Földközi tengerre
Az Egyesült Királyság járőr- és megfigyelő repülőgépeket, valamint a Királyi Haditengerészet két hajóját küldi a Földközi-tenger keleti részére, hogy támogassák Izraelt – jelenti a BBC.
A repülőgépek holnap kezdik meg a járőrözést, hogy nyomon kövessék a régiót fenyegető tényezőket, például terrorista csoportok fegyverüzleteit. A támogató csomagban a Királyi Haditengerészet két hajója, megfigyelő eszközök, P8-as repülőgépek és egy tengerészgyalogos század is benne van.
Rishi Sunak szerint ez a segítség megakadályozza a további eszkalációt. A miniszterelnök azt mondta, hogy a kormánynak biztosítania kell, „hogy az Izraelben lezajlott szörnyű jelenetek ne ismétlődjenek meg”.
A tervek szerint a jövő héten a Királyi Haditengerészet egy munkacsoportját is a térségbe telepítik, hogy támogassa a humanitárius erőfeszítéseket – tette hozzá a Downing Street.
19:22
Az USA nem tervez megerősített katonai csapatokat küldeni Izraelbe
Nem tervezik amerikai csapatok telepítését Izraelbe – közölte a Fehér Ház egyik vezető tisztségviselője.
A CNN beszámolója szerint ehelyett a hírszerzési információkat osztanának meg, illetve fegyver- és lőszeradományokkal segítenék Izraelt.
„Az izraeliek világossá tették, hogy nem akarnak külföldi csapatokat a földjükön. Ezeket a műveleteket saját maguk akarják végrehajtani, és minden joguk megvan ahhoz, hogy ezt akarják”
– mondta John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács stratégiai kommunikációért felelős koordinátora.
Ezért nincs is terv ara vonatkozóan, hogy bármikor amerikai csapatokat küldenének az országba.
Kirby megismételte, hogy Joe Biden amerikai elnök első számú prioritása a saját nemzetbiztonsága, illetve az, hogy a helyszínen lévő amerikai állampolgárok biztonságban legyenek.
17:59
A palesztin hatóságok szerint az izraeli csapásokban 447 gyermek és 248 nő vesztette életét.
16:45
Szijjártó élőben jelentkezett be!
Szijjártó Péter külügyminiszter bejelentése szerint csütörtökön újabb 65 magyar állampolgárt, köztük 18 gyereket sikerült kimenteni Izraelből egy Ciprusra tartó hajó fedélzetén. A külügyminiszter elmondta, a hajó már elhagyta az izraeli felségvizeket, a kikötés után pedig az ottani nagykövetség munkatársai várják majd az azon utazó magyarokat, akiket különgéppel hoznak majd haza, várhatóan valamikor holnap a késői órákban.
A külügyminiszter grúziai bejelentkezéséből kiderült, hogy a hajóra kétszáz jegyet sikerült szerezniük, ezeket ajánlották fel az Izraelben tartózkodó több mint kétszáz magyar számára, közülük pedig végül hatvanöten éltek ezzel a lehetőséggel. Azok egy részének a kimentését is tervezik már, akik nem éltek vele, mint elhangzott, egy meghatározott számú állampolgár hamarosan üzenetet fog kapni egy másik evakuációs műveletről.
Szijjártó hangsúlyozta, hogy ebben a megadott paramétereknek és koordinátáknak megfelelően vegyenek részt, egyben felhívta a figyelmet arra, hogy ha ebből bármi nyilvánosságra kerül idő előtt, az veszélyeztetheti az emberek épségét és életét. Emiatt mindenkit arra kért, hogy az akcióról ne osszon meg semmit olyanokkal, akik nem vesznek részt benne, és hozzátette, hogy amint biztonságos helyen lesznek, az evakuációs műveletről be fognak számolni. A cél továbbra is az, hogy minden magyart hazahozzanak – mondta a külügyminiszter.
16:05
Óriási izraeli katonai erő tart a libanoni határhoz
A mozgósított 300 000 izraeli tartalékos katona nagy részét a Libanonnal közös északi határ megerősítésére küldik – írja a BBC. Az északi határ megerősítésére, azért van szükség, mert Hamászhoz hasonlóan a Hezbollah elnevezésű szervezet is veszélyt jelent Izrael biztonságára.
Az Irán által támogatott szervezet erős katonai és politikai jelenléttel rendelkezik Libanonban, és jelentős hatalommal bír az országban. A Hezbollah és az izraeli erők között folyamatosak a tűzharcok. Ha a helyzet tovább eszkalálódik, újabb front nyílik a szombaton kirobbant háborúban.
14:44
Izrael megtámadta Szíriát
A szír média beszámolói szerint az izraeli hadsereg légitámadást intézett a két legnagyobb szír város repülőterei ellen.
A szír média beszámolói szerint Izrael légitámadást intézett Damaszkusz, Aleppó repülőterei ellen.
Korábbi beszámolók arról szóltak, hogy a reptereken légvédelmi eszközöket vetettek be az izraeli támadások ellen – írja a The Guardian.
A nemzetközi közösség attól tart, hogy a konfliktus tovább eszkalálódik, a háború kiterjedtebbé válik, és Izrael Szíria és Libanon ellen is hadat fog viselni.
Az izraeli hadsereg hosszú évek óta hajt végre különböző csapásokat szír területen, ezeket a támadásokat nem szokták megerősíteni, vagy cáfolni. A Reuters információi és a szír állami média közlése szerint a két érintett repülőtér nem üzemel.
Az aleppói repülőtér infrastruktúrájában komoly károk keletkeztek, személyi sérülés nem történt. A damaszkuszi repülőteret ért támadás következményeiről egyelőre nem érkeztek hírek. Az izraeli hadsereg általában nem kommentálja az ehhez hasonló támadásokat, és eddig nem erősítették meg a légicsapásokat.
A Haaretz forrásai szerint a repülőterek elleni csapások célja az iráni utánpótlási vonalak megszakítása Szíriában, ahol folyamatosan nő Teherán befolyása, amióta polgárháború dúl az országban.
A támadások egy nappal azelőtt történtek, hogy az iráni külügyminiszter Szíriába látogatott volna.
13:37
Súlyos figyelmeztetést adott ki Izrael!
„Nem lesz áram, nem nyitjuk ki a vízcsapot, és egyetlen üzemanyagot szállító teherautó sem fogja átlépni a határt mindaddig, amíg ki nem szabadulnak az elrabolt emberek” – üzente a Hamásznak Jiszráel Kac, Izrael energiaügyi minisztere. Az Izraeli Védelmi Erők, az IDF adatai szerint legalább százharminc túsz van Gázában, de más becslések szerint számuk akár a kétszázat is elérheti.
A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) arra figyelmeztetett, hogy a gázai kórházak halottasházakká válhatnak az áramkimaradások miatt. A Gázai övezet egyetlen erőműve szerdán üzemanyaghiány miatt leállt, így a kórházak is generátorokból próbálnak energiát nyerni. Fabrizio Carboni, az ICRC közel- és közel-keleti regionális igazgatója a civilek szenvedéseire hívta fel a figyelmet, kérleli a szemben álló feleket, hogy legyenek erre tekintettel.
„Veszélyben vannak az inkubátorban lévő csecsemők és az oxigénre szoruló idős betegek is. Leáll a vesedialízis, és röntgenfelvételeket sem lehet készíteni”
– sorolta Carboni. (BBC)
13:05
Izrael EU-nagykövete arra kérte az uniós szövetségeseket, hogy segítsenek a háború megfékezésében. Haim Regev szerint az EU-nak kellene gondoskodnia arról, hogy Libanon és a Palesztin Hatóság kimaradjon a gázai harcokból.
Az uniós tagországok támogatását kérte a vezető diplomata abban, hogy országának a Hamász elleni gázai háborúja ne terjedjen át más térségre.
Arra kértük az EU-t és a nemzetközi közösséget, hogy határozott üzenetet küldjön Libanonnak és a Palesztin Hatóságnak – mondta részletezés nélkül Haim Regev a Politicónak adott exkluzív interjújában.
Az izraeli hadsereg már a Hamász támadásának másnapján összecsapott a fegyveresekkel a libanoni határon, annak ellenére, hogy a libanoni síita, Irán támogatta Hezbollah militáns csoport tagadta részvételét a harcokban.
Izrael egyetlen célja, hogy teljesen ellehetetlenítse a Hamász katonai képességeit – mondta a nagykövet, és kormánya nevében arra figyelmeztette Izrael szomszédjait: ne avatkozzanak bele a konfliktusba. „Mert Izrael visszavág, így jobb, ha Libanon, a Hezbollah és Ciszjordánia kimarad ebből” – nyilatkozta Regev az uniós külügyminiszterek rendkívüli ülése előtt.
A nagykövet fontos szereplőnek minősítette az uniót, hisz „megvannak a saját kapcsolatai Libanonnal, és támogatják a Palesztin Hatóságot”, ezért egyértelmű üzenetet vár el Brüsszeltől.
Az első uniós válasz hétfőn nem volt egyértelmű, sőt megosztó volt. Várhelyi Olivér, az EU szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős biztosa bejelentette a palesztinoknak szánt 691 millió eurós fejlesztési támogatás felfüggesztését. Utóbb ezt módosította, és arról írt, hogy minden kifizetést felfüggesztenek.
Elsőként a luxemburgi külügyminiszter bírálta a biztos bejelentését, majd Spanyolország és Írország is nemtetszésének adott hangot.
12:40
A civilek nem képezhetik alku tárgyát
Az Európai Bizottság azonban megerősítette, hogy felülvizsgálja a Palesztin Hatóságnak nyújtott támogatást, majd világossá tette, hogy mivel „időközben nem irányozták elő kifizetésüket, ezért felfüggesztésükre sem kerül sor”.
Az izraeli uniós nagykövet azt is közölte: országa nemzetközi segítséget fog kérni a Hamász által elrabolt és Gázába hurcolt civilek és katonák kiszabadításához –
élve vagy holtan.
Emlékeztetett arra, hogy az „EU terrorszervezetként jelölte meg a Hamászt”, ezért Izrael elvárja, hogy fokozott nyomás nehezedjen rájuk és „ne kapjanak semmit”, amíg túszokat tartanak fogva.
A „vétlen civilek” nem képezhetik alku tárgyát – hangoztatta a nagykövet.
Egyes elemzők szerint az Izrael és Szaúd-Arábia között zajló, a kapcsolatok rendezéséről folytatott tárgyalások is szerepet játszhattak abban, hogy a Hamász úgy döntött: elsöprő támadást indít ellensége ellen.
A terrorszervezet köztudottan szoros köteléket alakított ki Iránnal, amely a legkevésbé sem lelkesedik izrael és az arabok barátkozásáért.
Regev reménykedik abban, hogy a Hamásszal folytatott háború nem befolyásolja a további közeledést Rijáddal. Arról nem tudott nyilatkozni, hogy Teheránnak milyen szerepe volt a támadás elindításában.
„Az EU kellő eszközökkel rendelkezik arra, hogy nagyobb nyomást gyakoroljon Iránra. De itt most nem Iránról van szó” – tette hozzá, ismét Libanonra és a Palesztin Hatóságra utalva.
Az EU csúcsvezetői – köztük Ursula von der Leyen bizottsági elnök és Josep Borrell külügyi biztos – szolidaritásukról biztosították Izraelt, amit Regev szerint Jeruzsálemben „nagyra értékelnek”.
11:05
Erősen szervezkedik Irán és Szíria
Az iráni és a szíriai elnök az iszlám országok közötti megállapodást sürget a palesztinok támogatásáról.
„Az iszlám és az arab országoknak a világ összes szabad emberével együtt egyetlen közös álláspontot kell kialakítania a cionista rezsim által elnyomott palesztinok ellen elkövetett bűnök megállítására”
– mondta Ebrahim Raiszi iráni elnök, miután telefonon beszélt szíriai kollégájával.
A háború sújtotta Szíriában megnőtt Irán gazdasági befolyása az elmúlt években, az iráni rezsim hitelekkel és jövedelmező üzleti szerződésekkel támogatja Bassár el-Aszad szíriai elnök kormányát.
(MTI / Euronews)
10:12
Bajban vannak a Gázai övezetben lévő kórházak!
A Gázai övezetben jelenleg még van üzemanyag, amellyel a kórházak aggregátorait is működtetik, de pár órán belül el fog fogyni – közölte csütörtökön Genfben a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága.
Fabrizio Carboni, a közel-keleti területi igazgatója szerint nagyon fontos volna, hogy további eszközöket tudjanak bejuttatni a Gázai övezetbe.
„Vannak még készletek, üzemanyag, klór, egészségügyi eszközök, de az ott lévő készletekkel nem fogjuk tudni nagyon sokáig támogatni a lakosságot” – írta az ICRC regionális vezetője.
09:15
Összesen már több mint 2600 halottja van az izraeli-palesztin háborúnak
A gázai egészségügyi minisztérium szerint szombat óta legalább 1354 ember halt meg Gázában, és 6049-en megsebesültek.
A legfrissebb adatok szerint több mint 1300 izraeli – többségük civil – vesztette életét, több mint 3300-an megsebesültek, becslések szerint 200 embert ejtettek túszul és hurcoltak a Gázai övezetbe. Az ő sorsuk egyelőre nem ismert.
Az egészségügyi minisztérium csütörtök reggeli közlése szerint 3297 sérültet szállítottak kórházakba szombat reggel óta, közülük 28-an válságos, 335-en súlyos, 581-en közepes és 1805-en kielégítő állapotban voltak.
08:04
11 halálos áldozata van ENSZ-nek!
Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) egy közleményben azt írta, hogy a Gázai övezetben, a palesztin menekültekért dolgozó munkatársaik közül tizenegyet öltek meg szombat óta.
Jennifer Austin igazgatóhelyettese azt írta, hogy a halottak közül öten tanárok voltak, az egyik áldozat mérnökként, egy másik pszichológiai tanácsadóként dolgozott.
Volt, akiket otthonukban öltek meg családtagjaikkal együtt.
Az ENSZ ugyanakkor segélyszállítmányokat szervez a Gázában lévő, izraeli bombázásokat elszenvedő civileknek.
Antonio Guterres főtitkár azt nyilatkozta, hogy be kell engedni a humanitárius szállítmányokat Gázába, vizet, élelmiszert és üzemanyagot kell biztosítani a rászorulóknak.
07:35
A török államfő nem nevezhető Izrael államnak!
„Izrael nem viselkedik államként a Gázai övezetben”
– mondta a török elnök, miután Izrael a Hamász támadását követően támadja a Gázai övezetet.
Erdoğan szerint „Izraelnek nem szabad elfelejtenie, hogy amennyiben szervezetként viselkedik, akkor egy idő után úgy is fogják majd kezelni, nem pedig államként”.
A török elnök „szégyenletesnek” nevezte az izraeli hadsereg által alkalmazott módszereket a sűrűn lakott Gázai övezetben.
Erdoğan korábban azt mondta az Izraelben és a Gázai övezetben kialakult helyzetről, hogy Törökország eltökélt abban, hogy fokozza diplomáciai erőfeszítéseit az izraeli és a palesztin erők közötti harcok lecsillapítására.
A török elnök szerint szükség lenne egy független palesztin állam létrehozására, aminek Jeruzsálem lehetne a fővárosa.
06:48
Tegnap délután leállt Gáza egyetlen erőműve!
A Gázai övezet egyetlen erőműve üzemanyaghiány miatt már nem működik – közölte a helyi energiaügyi hatóság.
Hétfőn Izrael közölte, „teljes ostromot” rendel el az enklávé ellen, megakadályozva az élelmiszer, víz és üzemanyag bejutását.
Gázai tisztviselők szerint az övezetet humanitárius katasztrófa fenyegeti az erőmű teljes leállásával.
Korábban egy ENSZ-tisztviselő arról beszélt, a Gázai övezet Izrael általi blokádja emberiség elleni bűncselekmény lehet.
Francesca Albanese, az ENSZ megszállt palesztin területekkel foglalkozó különmegbízottja akkor arról beszélt, az önvédelemnek „vannak szabályai”, és ez nem foglalja magában a „civilek elleni válogatás nélküli támadásokat, az éheztetést vagy az infrastruktúra lerombolását”.
06:22
Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint így lehet megoldani a konfliktust
Előzőleg a TASZSZ hírügynökség közlése alapján írtunk arról, hogy Vlagyimir Putyin az izraeli konfliktus okairól beszélt.
A RIA Novosztyi közzétett egy részletesebb anyagot is erről.
Eszerint Putyin beszélt arról, hogy voltak tervek a palesztin konfliktus rendezésére, de ezeket végül „az Egyesült Államok elhanyagolta, nem használta”, és az utóbbi években „a fundamentális problémákra a tényleges megoldás helyett nyilatkozatokkal” próbáltak választ adni.
Hozzátette azt is, hogy szerinte
lehetetlen megoldani ezt a problémát a palesztin állam létrehozása nélkül, amelynek Jeruzsálem kell legyen a fővárosa.
Megjegyezte, hogy a brutális atrocitásoktól függetlenül minimalizálni kell a veszteségeket „a civilek, nők és idősek körében” mindkét oldalon.
Továbbá arról is beszélt, hogy a nemzetközi energiapiacon súlyos vonzatai lehetnek a konfliktusnak.
Nem érti az Egyesült Államok lépését
A Sky News szerint Putyin még arról is beszélt, hogy nem érti az amerikaiknak a konfliktusra adott lépését sem.
Nem értem, hogy az Egyesült Államok miért küld repülőgéphordozókat a Földközi-tengerre. Tényleg nem értem, mi értelme van ennek. Le fogják bombázni Libanont, vagy mi? Vagy meg akarnak ijeszteni valakit?
– mondta, megjegyezve: szerinte ez azért nem fogja megoldani a problémát, mert „vannak olyan emberek, akik már semmitől se félnek”.
A RIA Novosztyi szerint a konferencián beszélt Irak miniszterelnöke, Mohammed Shiá al-Szudáni is, aki azt mondta: „A világ ignorálta ezt a problémát, és most mindenki meg van lepve [...] a palesztin nép évtizedek óta üldöztetésnek, elnyomásnak van kitéve, amit a nemzetközi közösség is jóváhagyott, és az ENSZ Biztonsági Tanácsának Palesztinára vonatkozó egyik döntését sem hajtották végre”.
Szerinte most a nemzetközi közösségnek kell döntenie arról, hogy globális szinten miként lehetne rendezni a konfliktust.
Elő kell állnunk egy olyan kezdeményezéssel, amely valódi tűzszünetet teremt, és valódi megoldást kell keresni a palesztin problémára
– mondta az iraki kormányfő.
06:13
Összefoglaló a tegnap eseményekről
- Civileket találtak el a légicsapások a Gázai övezetben, állítja a palesztin belügyminisztérium.
- Erdoğan szégyenletesnek nevezte a gázai csapásokat, szerinte Izrael nem viselkedik államként.
- Leállt az egyetlen erőmű Gázában, humanitárius katasztrófa fenyegeti az övezetet.
- Elérte az 1200-at az izraeli áldozatok száma az Izraeli Védelmi Erők szerint.
- Izrael teljesen körbevette a Gázai övezetet, 300 ezer tartalékos katona vonult be.
- Minden korlátozás alól felmentette katonáit az izraeli védelmi miniszter a Hamász elleni harcban.
- Benjámin Netanjahu és az ellenzék egyik kulcsembere, Benni Ganc a szükségkormány mellett a háborús kabinetről is megállapodtak.
06:11
Jó reggelt! ÉLŐ közvetítésünket olvashatják.
ÉLŐ adás itt.: 🔴 Al Jazeera English | Live - YouTube