Eurostat: Uniós sereghajtók lettünk a minimálbérben
A magyar minimálbérnél csak Bulgáriában alacsonyabb a legkisebb fizetés, de a bolgároknál jóval alacsonyabb az infláció így inflációkövető a bér így is, hogy háború van és koronavírus járvány.
Az Eurostat legfrissebb elemzésében az uniós tagállamok által 2023 januárjában kifizetett minimálbéreket hasonlította össze.
A magyar minimálbérnél csak a bolgár alacsonyabb az unióban – derül ki az Eurostat legfrissebb elemzéséből, amiben az uniós tagállamok által 2023 januárjában kifizetett minimálbéreket hasonlítják össze.
Az Európai Bizottság statisztikai főigazgatósága ehhez három csoportba rendezte a tagállamokat.
- Az elsőbe azok az országok (Luxemburg, Németország, Belgium, Hollandia, Írország és Franciaország) kerültek, ahol 1500 eurónál magasabb a havi minimálbér.
- A második kategóriába az 1000 és 1500 euró közötti minimálbért fizető tagok szűk köre (Szlovénia és Spanyolország) esett.
- A harmadik bugyor pedig azoké lett, akik 1000 euró alatti minimálébért fizettek. Az uniós tagállamok szűk többsége (Ciprus, Portugália, Málta, Litvánia, Görögország, Lengyelország, Észtország, Csehország, Szlovákia, Horvátország, Lettország, Románia, Magyarország és Bulgária) ide került.
Beszédes adat, hogy a 2013 és 2023 között eltelt 10 évben a legnagyobb mértékben a román minimálbér növekedett (14,4%), ezt a litván (11,2%) és a bolgár (9,7%) követte, a legalacsonyabb pozitív elmozdulást pedig Málta (1,7%), Franciaország (1,8%) és Görögország (2%) produkálta.
A jelenlegi magyar minimálbér az eurostat adatai szerint 578,74 euró, míg a szomszédos tagállamokban ez a következőképp alakul:
- Ausztria: Itt nincs minimálbér, ezért az Eurostat nem szerepelteti az osztrák számokat.
- Szlovákia: 700 euró
- Románia: 606,12 euró
- Horvátország: 700 euró
- Szlovénia: 1203,36 euró
És mindezekhez képest a bolgár minimálbér 399 euró volt idén januárban.