Gwendoline Delbos-Corfield EU-s jelentéstevő: Napról napra rosszabb a magyar jogállamiság helyzete ezért továbbra sem kap pénzt Magyarország és a szavazati joguk megvonását is elindítjuk
Gwendoline Delbos-Corfield francia zöldpárti EP-képviselő szerint a közeljövőben nem fog előre mozdulni a Magyarország és Lengyelország ellen indított 7. cikkely szerinti eljárás.
Eközben úgy látja, hogy folyamatosan erodálódik a magyar jogállamiság.
Az Európai Bizottságnak, valamint tanácsnak címezve fogalmazott meg éles kritikát az Európai Parlament magyar jelentéstevője.
Delbos-Corfield úgy véli, egyre csak romlik a magyar jogállami helyzet.
A tanács és a bizottság nagyon gyengén muzsikál a magyar jogállamisági ügyekben
– szögezte le kedden, újságíróknak nyilatkozva Gwendoline Delbos-Corfield a Szabad Európa és az Euronews szerint.
A jelentéstevő úgy látja, hogy „napról napra rosszabb” a magyarországi helyzetet, amit a említett uniós intézmények csak néznek.
Erre hozta fel példaként a gyermekvédelminek nevezett, de sokak által homofóbnak tekintett magyar törvényt, amely alapján könyveket fóliáztak le, vagy a Nemzeti Múzeum igazgatóját elküldték.
Delbos-Corfield szerint a magyar vezetés még semmit sem hajtott végre a 2022. tavaszi választások után az EBESZ által megfogalmazott ajánlásokból sem.
De szerinte csak rosszabb lesz a helyzet a szuverenitásvédelmi törvény után.
Azt is problémásnak nevezte, hogy a spanyol soros elnökség meghallgatás helyett csupán helyzetértékelést tart szerdán.
Szerinte először is ajánlásokkal kellene fordulni a magyar kormányhoz, hogy utána lefolyhasson a 7. cikk szerinti eljárás következő szakasza, amikor már a szankciókról beszélnek.
A jogállami feltételességi eljárás nem fog változtatni a rezsim természetén. Ez a kvázi autokrata (értsd: Orbán Viktor) csak szavazati jogának megvonásából értene. Az első lépés ehhez ajánlások megfogalmazása a tagállami szavazatok minősített többségével
– mutatott rá Gwendoline Delbos-Corfield.
A francia képviselő szerint a spanyolt követő, és a magyart megelőző belga soros EU-elnökség idején sem lesz előrelépés az ügyben.
Azt tanácsolta, hogy a magyar elnökség idején a magyarokat közrefogó belga és lengyel tanácsi elnökség vegye kézbe a jogállamisági kérdéseket a magyar félévben.
A feltételességi eljárás nem fogja visszafordítani a magyar jogállamiság erodálását, de a megelőzésben értékes eszköz. Az egyetlen valódi politikai eszköz a kezünkben ehhez az uniós szerződés 7. cikke szerinti eljárás és a további pénzügyi megvonások
– mondta.