Heti szinten áll meg egy MÁV-mozdony végleg Magyarországon, pótlásukra nincs pénz
Nincs pénz új kocsikra, heti szinten áll meg végleg egy mozdony vagy motorvonat, állította Dorner Lajos, a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) elnöke a Népszavának.
A lap azt írja, azt viszont nem tudni, hogy a kieső járműveket mikor, mivel pótolhatják, az elmúlt években ugyanis a kormány több járműbeszerzést is lemondott.
A kabinet 2022 végén vonta vissza azt a korábbi döntését, amelyben 39 plusz opcionálisan 10 darab, 230 kilométeres óránkénti maximális sebességre képes, legalább hétkocsis, új gyártású vasúti távolsági személyszállító szerelvényt – RailJet vonatot – vásárol.
Szintén 2022-ben 115 villanymozdonyra írt ki közbeszerzést a MÁV, ezt a Siemens meg is nyerte, de idén májusban Lázár János lefújta az üzletet.
A miniszter indoklása mindössze ennyi volt:
„Már nem barátkozunk velük.”
Szintén lecsúsztunk tavaly 46 dán gyártmányú izraeli dízelmotorvonatról, amik nem csak 160 km/órás sebességgel tudott volna haladni, de klímás és háromrészes is lett volna.
A gázai konfliktus megakasztotta a tárgyalásokat, végül pedig a dánok a románoknak adták el a vonatokat.
Kényszermegoldásként a MÁV 15 használt villanymozdonyt lízingel, azt viszont nem árulják el, mennyiért.
Természetesen nem csak a szerelvényekkel, de magával a közlekedéssel is meggyűlik a baja az utasoknak.
Mint azt a vasúttársaság a RTL-nek elmondta, július 5. és 15. között a 35 ezer járat 30 százaléka késett, a vonatok 1,6 százaléka el sem indult.
A 8500 kilométeres hazai vasút hálózat több mint a felén csökkentett sebességgel haladhatnak az átlagosan félszáz éves mozdonyok és vagonok.
Keleten csak a Cegléd-Szolnok-Debrecen fővonalon tudnak 90 kilométeres sebességgel hasítani a szerelvények, a mellékvonalakon ennél jóval kisebb tempót engedélyeznek.
Lázár János közlekedési miniszter egy évvel ezelőtt jelentett be egy 1200 milliárdos vasúti pályafelújítási és járműbeszerzési programot.
A miniszter akkor azt mondta, a terv már az Orbán-kormány előtt van.
A lap most megkérdezte a tárcát, hogy hol tart a terv megvalósítása, de nem kaptak választ.
Az állami vasúttársaság kérdéseikre csak annyit közölt:
„A járműállomány fiatalítása, korszerűsítése érdekében a MÁV-START kidolgozott egy járműfejlesztési stratégiát, melyben szerepel vontatójárművek, személykocsik és motorvonatok beszerzése is. Az ehhez szükséges műszaki feltételek meghatározása megtörtént, a kormány már tárgyalta a MÁV-START járműfejlesztési stratégiáját.”