A Black Friday leárazási őrület nem csak vásárlási örömet, hanem kellemetlenségeket is okozhat. Az online vásárlásaink során érdemes odafigyelni néhány dologra, hogy elkerüljük az esetleges átveréseket.
Az év utolsó részében, a novemberi Black Friday leárazási dömping és a karácsonyi ajándékvásárlási láz időszakában pedig a vásárlási kedv még nagyobbra duzzad, az online forgalom 35 százalékkal is meghaladhatja novemberben és decemberben az előző hónapokét.
A rendeléssel azonban felmerülhetnek problémák, és még a csomag kiszállítását követően is szembesülhetünk kellemetlenségekkel.
Dr. Jagusztin Tamás, a Pest Vármegyei Főügyészség Körzérdekvédelmi Osztályának vezetője néhány fontos szempontra hívta fel a figyelmet, amelyeket érdemes szem előtt tartani online vásárlásnál – áll a Magyarország Ügyészsége weboldalán.
Ne felejtsük el, hogy az akciók nem biztos, hogy ténylegesen akkora kedvezményt jelentenek, mint amekkorát a százalékok mutatnak.
Van, hogy az akció előtt felárazzák a terméket, majd a magasabb árból kerül levonásra a kedvezmény.
Legkönnyebben úgy ellenőrizhető az árkedvezmény valós volta, hogy a kinézett termék nevét vagy cikkszámát beírjuk egy internetes böngészőbe, és megnézzük, hogy máshol mennyiért árulják ugyanazt.
Létezik a cég egyáltalán?
A webáruház csak egy honlap, amin számtalan terméket csábítóan kedvező áron meg lehet hirdetni, úgy, hogy közben a valóságban nem létezik. A csalók sokszor létező nagy márkák honlapját másolják le tökéletesen megtévesztő azonossággal.
Ezeket sajnos nagyon nehéz ellenőrizni, de gyanút keltő jelek lehetnek. Nézzük meg az általános szerződési feltételeket (ÁSZF), és ha nincs cégnév, címadat és elérhetőség feltüntetve, amelyre az interneten vagy egy internetes cégkeresőben rá tudunk keresni, akkor rögtön gyanakodjunk.
Ha olyan oldalra tévedünk, amely valamilyen világmárkát forgalmaz, akkor a legegyszerűbb „mezítlábas” módszer az oldal nevének megnézése. Például ha létezik egy olyan márka, hogy „MKU”, akkor a www.mku.hu vagy www.mku.com az eredeti cég oldala lenne, viszont a www.mkuolcso.hu, vagy a www.mkuoutlet.com már gyanús.
kiszűrő módszer az is, ha a fizetési feltételek között csak a bankkártya adatok megadása az egyetlen opció. Meglehet, hogy csak a bankkártyánk adatait akarják tőlünk megszerezni. Ha megtörtént a baj, akkor az első az legyen, hogy letiltatjuk a bankkártyát. Keressünk rá a cégre, hogy létezik-e, és a webáruház nevére is, hogy vannak-e róla vásárlói vélemények. Vásárlói visszajelzéseket a termékkereső oldalak is megjelenítenek.
Fontos, hogy ne csak a webáruház oldalán olvasható véleményeket nézzük, ugyanis a weboldal üzemeltetője a saját oldalán bármennyi hamis dicséretet elhelyezhet. Az oldal létezését a domain.hu vagy a who.is keresőkön is ellenőrizni lehet. Ezeken meg tudjuk nézni, hogy mikor regisztrálták a webáruházat, milyen adatokkal.
Ha titkosítják az adatokat, vagy csak rövid ideje létezik az oldal, akkor szintén gyanakodjunk. A magyar nyelvű honlap mögött lehet külföldi cég is Amennyiben külföldi cégtől rendelünk, akár az Európia Unió valamely tagállamából, akár más országból (jellemzően Kínából), ha a termék nem érkezik meg, vagy azzal valamilyen probléma van, a külföldi céggel szembeni igényérvényesítés jóval nehezebb és költségesebb: Eleve az általános szerződési feltételekben ki lehet kötni a számunkra ismeretlen külföldi jog alkalmazását. A nyelvi eltérés miatt a kommunikáció is nehezebb.
A külföldre visszaküldendő csomag magas költségével is számolni kell. A legnagyobb ázsiai online platformok ma már saját vitarendezési fórummal és pénzvisszatérítési rendszerrel működnek, érdemes inkább ezeket felkeresni. Hogy külföldi-e a cég, az nem biztos, hogy a honlap alapján kiderül. Ugyanis sokszor magyar nyelvű honlapot készítenek, és akár magyar nyelven is levelezhetnek a vásárlóval
Ennek ellenőrzésére a legegyszerűbb lépés az általános szerződési feltételekben a cégadatok megkeresése.
Fotó: pexels.com