Európai Bizottság kül- és biztonságpolitikai főképviselője: Orbán nem az EU nevében tárgyal Grúziában és az EU szerint elfogadhatatlan, hogy Orbán máris ott pávatáncol
- Megfigyelők több visszaélésről számoltak be a grúz választással kapcsolatban, a választás eredményét a grúz államfő sem ismeri el.
- Az Európai Bizottság és az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Josep Borrell aggódik a választókat ért nyomásgyakorlás miatt.
- Josep Borrell és Charles Michel felszólította a grúz hatóságokat, hogy a panaszokat vizsgálják ki.
- Orbán Viktor már szombaton gratulált az oroszbarát kormánypártnak a győzelemhez, majd hétfőn Grúziába utazik.
- Josep Borrell ismét elmondta, Orbán (soros elnökként) nem az EU-t képviseli. Több EP-képviselő felháborodott a miniszterelnök útján.
- Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund elemzője szerint Orbán orosz stratégiai érdekeket szolgál.
„Orbán Viktor nem az Európai Uniót képviseli, az EU soros elnökének nincs hatásköre külpolitikai kérdésekben” – mondta Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a magyar kormányfő grúziai útja előtt.
Ugyanerre figyelmeztetett akkor is, mikor Orbán a soros elnökség első napjaiban Putyinnal tárgyalt Moszkvában a „békemisszió keretében”.
Noha a grúz választással kapcsolatban számos aggály merült fel, az ellenzék és az államfő sem ismeri el a választás eredményét – erről részletesen később -, Orbán már szombaton gratulált az oroszbarát kormánypártnak, a Grúz Álomnak a győzelemhez, majd Havasi Bertalan sajtófőnök megerősítette, Orbán hétfőn Grúziába utazik Irakli Kobakhidze miniszterelnök meghívására.
Az út miatt Thijs Reuten holland EP-képviselő felszólította az EU 26 másik tagállamát és a Bizottságot, hogy lépjenek fel a magyar vezetővel szemben. „Az, hogy Orbán legitimálja ezeket a választásokat, magát az EU-t ássa alá.”
Guy Verhofstadt volt belga miniszterelnök pedig arról írt, „miközben Grúziát a Kreml beavatkozásával Moszkva felé terelik, Orbán Viktor Tbiliszibe repül, hogy jóváhagyjon egy korrupt választást. Az EU vezetője most nyíltan Moszkvának dolgozik, és Európa demokratái tétlenül ülnek.”
Verhofstadt szerint el kell venni Orbán uniós szavazati jogát.
A German Marshall Fund elemzője, Hegedűs Dániel a 444-nek azt írta, „Orbán Viktor gratulációja a Grúz Álom kormánypárt választási győzelméhez a hivatalos és végleges választási adatok nyilvánosságra hozatala előtt és a magyar kormánydelegáció grúziai látogatása a Magyarország soros EU-tanácsi elnökségének első két hetében megismert provokatív diplomáciai ámokfutás, ha úgy tetszik a »trolldiplomácia« második felvonása.”
Noha Orbán semmilyen aggályt nem fogalmazott meg a választás tisztaságával kapcsolatban, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke vasárnap arra szólította fel a grúz Központi Választási Bizottságot és a többi illetékes hatóságot, hogy gyorsan, átláthatóan és függetlenül vizsgálják ki a választással kapcsolatos aggályokat.
Az EBESZ megfigyelői ugyanis a szavazók megfélemlítése, hatósági nyomásgyakorlás, a voksolás felügyelői elleni erőszak, szavazatvásárlás, többszörös szavazatleadás és egyéb jogsértések eseteire panaszkodtak. Az Európai Parlament választási megfigyelőcsoportja is hasonló szabálytalanságokat tapasztalt. Ezen felül - a Guardian cikke szerint - beszámoltak arról, hogy egy helyen feltört szavazóurnát találtak, fizikailag megtámadták azokat, akik próbáltak a jogsértésekről beszámolni, és széttépték a megfigyelők panaszait.
Charles Michel vasárnap azt írta, az állítólagos szabálytalanságokat komolyan kell tisztázni és kezelni. Ugyanerre szólított fel Josep Borrell is, aki Európai Bizottsággal közösen aláírt vasárnapi nyilatkozatában aggodalmát fejezte ki a választókra gyakorolt nyomás és megfélemlítés miatt.
Miután Grúzia az EU tagja akar lenni (2022 márciusában nyújtotta be a tagság iránti kérelmét, és 2023 decemberében megkapta a tagjelölt státuszt azzal a feltétellel, hogy megteszi a bizottsági ajánlásban meghatározott releváns lépéseket), Charles Michelnek van mire hivatkozva felszólítani a grúz kormányt, hogy „mutassa meg szilárd elkötelezettségét az ország uniós útja mellett.”
A grúz ellenzék szerint választási csalás történt, és Salome Zourabichvili államfő sem ismeri el az eredményt. Felszólította az embereket, hogy miután a kormánypárt széles körű csalással nyert, hétfő este hétre menjenek tüntetni a parlamenthez.
A Politico szerint az ellenzéki vezetőkkel közösen tartott vasárnapi beszédében azt mondta, „nem fogadom el ezt a választást.
Nem lehet elfogadni, elfogadása Oroszország befogadását jelentené ebbe az országba, Grúzia Oroszországnak való alárendeltségének elfogadását.
Egy orosz különleges művelet szemtanúi és áldozatai lettünk.
Ellopták a választáshoz való jogunkat, orosz választást hajtottak végre”.