Felcsuti Péter szerint EU-s források nélkül a magyar gazdaság földbe áll
Alapvető szemléletváltozásra van szükség a kormányzásban, beteges központosítással nem lehet sem a gazdaságot, sem a társadalmat irányítani, az nem működik. Így értékelte a helyzetet a KlikkTV Mélyvíz című műsorában Felcsuti Péter közgazdász.
A KSH adatai is azt mutatják, hogy gond van a magyar gazdaságban, ehhez képest a kormány úgy gondolja, hogy ezek nem releváns információk, minden a legnagyobb rendben van. Felcsuti Péter szerint azonban semmi nincs rendben, csak a kormány nem hajlandó elismerni a hibákat. A gazdasági szakember ebben nem talál semmi meglepőt, hiszen Orbán kommunikációs stratégiájának legfontosabb eleme, hogy „soha ne ismerd be, hogy hibáztál”. „Az elmúlt 15 évben így megy, ez az autoriter, féldemokráciák vezetőinek a sajátja, hogy soha nem hibázhatnak, mert a közönség ezt várja tőlük, ha mégis probléma van, az mindig a külső erők mesterkedése, összeesküvése.”
Felcsuti lehetetlen állapotnak tartja, hogy a Pénzügyminisztérium évek óta az előjelét sem képes eltalálni a költségvetési hiánynak. Komoly kérdéseket vet fel a szakapparátus munkáját illetően, hogy rendszeresen fölfelé kell korrigálni a számokat, mert a szaktárca nem képes megbecsülni a gazdasági folyamatokat, komoly adatbázisokra támaszkodva sem tudja, hogy legalább fél vagy egy évre milyen bevételekre számíthatnak. Ugyanez vonatkozik a gazdasági miniszterre, aki ugyancsak képtelen eltalálni a gazdasági növekedés adatait, mert a 4,5 százalék és 1,5 százalék között nagyságrendi különbség van. Ezek után felmerül a kérdés, hogy a kormány képes-e ellenőrzése alatt tartani a gazdasági, pénzügyi folyamatokat.
„Az viszont egyértelműen látható, hogy az uniós források nélkül a magyar gazdaság földbe áll, miközben azt halljuk évek óta, hogy nekünk nincs is szükségünk azokra a pénzekre.” Az elmúlt négy évben csak csörgedeznek a források, a magyar gazdaság pedig lelassult, és nem lehet azt mondani, hogy a folyamatok között nincs kapcsolat. Tudomásul kell venni, hogy az uniós források nélkül a magyar gazdaságnak nincsenek növekedési kilátásai. A pénzre pedig nincs remény, annyira eldurvult a kormány kommunikációja – tette hozzá a Magyar Bankszövetség egykori elnöke.
„Ha a kormányzat nem is akar szembenézni a helyzettel, a kormányzás minősége fontos paraméter a külföldi hitelminősítők, befektetők szemében. A nemzetközi szervezetek, az Európai Bizottság – amelynek nagyon komoly gazdaságelemző apparátusa van – látja, hogy a kormány adatai köszönő viszonyban sincsenek a valósággal” – fogalmazott Felcsuti Péter. Láthatóan minden szempontból lefelé csúszó magyar gazdasággal és társadalommal van dolgunk – vélte a közgazdász.
Felcsuti tapasztalata, hogy a magyar társadalom – legalábbis az alsó középosztály – erre a helyzetre úgy reagál, mint a kádári kispolgár: egyéni stratégiákat keres, visszatér a naturális gazdálkodásra, háztájit tart, állatokat nevel, ezzel védekezik az élelmiszer inflációjával szemben.
Ugyanakkor semmi nyoma nincs annak, hogy a kormánynak bármilyen szándéka lenne a korrekcióra. „Barkácsolás, toldozás, foldozás folyik, különféle különadókkal, de barkácsolásból még senki nem tudott fenntartható fejlődést előállítani”. Orbán olyan szómágiákkal operál, mint „békeköltségvetés, meg háborús költségvetés”, de ez nem vezet sehova.
Felcsuti nevetségesnek tartja azt a reményt, hogy Trump esetleges győzelme automatikusan virágzást jelent a magyar gazdaság, táradalom számára. „Aki ezt gondolja, nincs tisztában vele, hogyan működik az amerikai politikai rendszer, ami egyébként erőteljesen megosztott”. Azt is tudni kell, hogy bárki is lesz az új amerikai elnök, annak Lengyelország lesz a közép-európai partnere, ahogy eddig is, nem pedig Magyarország.
Ami az olimpiát illeti, Felcsuti Péter szerint nem az a kérdés, hogy az ország, illetve Budapest képes lenne-e a megrendezésre, hanem hogy azt az irdatlan pénzt inkább az egészségügyre és az oktatásra kellene fordítani.
A KlikkTV Mélyvíz című műsora ide kattintva nézhető meg.