Karácsony Gergely ellenzéki szövetséget ígér az önkormányzati választásokra
Karácsony Gergely azzal kezdte beszédét, hogy október 23-a a köztársaság ünnepe, az 1956-os forradalomban született köztársaságé, a harmadik köztársaságé, és azé a negyedik köztársaságé, amit a szívükben hordanak.
Azért vagyunk ma itt, mert nem engedünk '56-ból, nem engedünk '89-ből, és nem engedünk abból, hogy hazánk egyszer a szabad és egyenlő polgárok otthona, köztársaság legyen.
A főpolgármester szerint köztársaságban élni annyit tesz, hogy igyekeznek jól bánni egymással, „az '56-os forradalom hősei ilyen közös hazát akartak, akkor tényleg igaz volt, hogy aki magyar, velünk tart”. A lyukas zászlót azóta is világos üzenetnek tartja: nemzeti összetartozás csak akkor lehetséges, ha senki, semmilyen ideológia nevében nem akarja megmondani azt, hogy hogyan kell szeretni a hazát.
Karácsony Gergely hangsúlyozta, nem az '56-osokon múlt, hogy akkor a bátorság nem hozta el a szabadságot, de '56 azóta is csillag, a magyar nemzet legszebb arca, amit csak akkor látnak meg, ha felemelik a fejüket, magas erkölcsi mérce, „csak remélni merem, hogy nem túlságosan magas”. Történelmi paradoxonnak tartja, hogy 1956 Magyarországa hiába volt méltó, nem kapta meg a szabadságot, 1989 szabadsága pedig bő három évtized tévelygése után úgy tűnik, nem tudott elég méltó lenni rá.
Reményteli kísérlet volt, de elbukott, mi magunk buktattuk meg. Nem hittünk benne eléggé, nem voltunk elég bátrak, márpedig gyáva népnek nincs hazája. Nem éreztük a szolidaritást, el tudtuk viselni, hogy magyarok milliói elviselhetetlen nyomorban és reménytelenségben éljenek, el tudtuk viselni a gyűlöletet, ami beférkőzött közénk és megosztott minket. A köztársaságot kivették az országunk nevéből és az állam működéséből is. Ma az állam a köz társasága helyett egy részvénytársaság, a köz érdeke helyett a magánérdeket képviseli
– vélekedett Karácsony Gergely, hozzátéve: a köztársaság ügye nem veszett el teljesen, „csak egy kicsit illegalitásba vonult”, a köztársaság ott van többek között a tanárok mozgalmában, „éljenek a tanárok”, ahogy a diákok mozgalmában is, „éljenek a diákok”, valamint a szakszervezetekben, és a civil szervezetek munkájában. A főpolgármester azzal folytatta, hogy a köztársaság ott van a szabad önkormányzatokban is, ez az állam egyetlen olyan területe, ami nem uralkodni, hanem szolgálni akar.
Ma Budapesten nem az ellenzék van hatalmon, Budapesten a budapestiek vannak hatalmon. Ma Budapest köztársaság és az is marad. Amikor azt mondom, hogy Budapest köztársaság, akkor nem azt mondom, hogy a főváros hátat fordít az országnak, épp ellenkezőleg. A nemzet fővárosának lenni óriási felelősség, Budapest 150 éve tudatában van ennek a felelősségnek
– húzta alá Karácsony Gergely.
Karácsony Gergely beszédében hangsúlyozta, ma úgy tudják megőrizni értékeiket, ha lebontják a falakat és hidakat építenek helyettük.
A mai rendezvényt is egy hídnak tartja a köztársasági eszmét képviselő civilek és önkormányzatok között.
Ez fontos szövetség, de nem teljes. A köztársasági oldal pártjainak is csatlakozniuk kell hozzá. Sajnos ők időnként azzal vannak elfoglalva, hogy ki közülük a legnagyobb kicsi. A jövő évi EP-választás és önkormányzati választás egy napra tétele csapda, amibe nem szabad belegyalogolni. Vállalom, hogy heteken belül létrehozom az ellenzéki pártok budapesti szövetségét a jövő évi önkormányzati választásra
– ígérte Karácsony Gergely, azt üzenve, „mindenki eldöntheti, hogy akar-e a közös sikerből részesedni, mert a köztársaság ügye a nemzet fővárosában igenis sikerre van ítélve”.