L. Simon László durván nekiment a kormánynak és a kultúráért felelős miniszternek
Mint kiderült, hiába tiltották ki a 18 éven aluliakat a gyermekvédelminek nevezett törvényre hivatkozva, mégis bejuthatnak a gyerekek, mivel a múzeum senkitől nem kérheti el a személyi igazolványát. A kiállításra a minap is a múzeum lépcsőjén állt a sor.
L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum igazgatója Facebookon köszönte meg Dúró Dórának, hogy mekkora reklámot csinált a World Press sajtófotó-kiállításnak: a feltöltött képek alapján ugyanis rengetegen álltak sorba, hogy bejussanak az intézménybe.
„Él és virul a nemzet múzeuma. Köszönjük, kedves Dúró képviselő asszony... Különösen köszönjük a közönségünk figyelmét, szeretetét és megértését" – írta a fotókhoz L. Simon.
A poszt előzménye, hogy a múzeumban hosszú évek óta megrendezett World Press Photo sajtófotó-kiállításról kitiltották a 18 éven aluliakat, a termek bejáratánál egy 18-as karikás tábla is jelezte az új szabályt.
Történt mindez azért, mert Dúró Dóra, a Mi Hazánk elnökhelyettese korábban törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatását kérte, mivel a képválogatásban látható Hannah Reyes Morales három fotója is Melegek idősotthona címmel, illetve olyan képek, melyek az LMBTQ+-kisebbség elleni erőszakot mutatják be.
A politikus szerint ez sérti a gyermekvédelminek nevezett törvényt, az illetékes miniszter, Csák János pedig a kérésére lépett is.
A múzeum azonban nem tudja jogszerűen végrehajtani a kulturális és innovációs miniszter felszólítását, derült ki az intézmény AFP-nek küldött tájékoztatásából, amit a Népszava szúrt ki. A tiltó táblák ellenére mégis bejuthatnak a 18 év alattiak, mivel a múzeum senkitől nem kérheti el a személyi igazolványát.
„A múzeum a látogatók együttműködésére és szabálykövetésére támaszkodik. A weboldalon fel van tüntetve, hogy 18 éven aluliak nem vásárolhatnak jegyet, és a kiállítás bejáratánál 18 éven aluliakat korlátozó tábla is van"
– válaszolták az AFP kérdésére.
Az ügy miatt az Egységes Diákfront a hétvégén bekötött szemmel demonstrált a múzeumnál, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége pedig tiltakozó nyilatkozatot adott ki Csáknak címezve, amiért a miniszter megfogalmazásuk szerint „első szóra bedőlt egy politikai hecckampánynak", a kormány pedig „melegellenes kampányok eszközévé vált".
A történtekre reagált a fotós, Hannah Reyes Morales, akinek a képei miatt panaszkodott Dúró – szerinte nem a fotók károsak, hanem az LMBTQ-közösség láthatóságának a korlátozása. A World Press Photo igazgatója, Joumana El Zein Khoury pedig arról beszélt, hogy meglepte a szigorítás. „Semmi explicit vagy bántó nincs ezekben a képekben. Ez a sorozat érzékeny és őszinte bemutatása annak, hogyan él egy idős, Fülöp-szigeteki LMBTQI+-közösség. Mindenkit arra bátorítanék, hogy a honlapunkon nézze végig a sorozatot, és vonja le a saját következtetéseit" – írta.