La Republika: Orbán megérkezett Putyinhoz Moszkvába, óriási nemzetközi botrányt szított ki most a magyar miniszterelnök
Pénteken közép-európai idő szerint nem sokkal 11 óra előtt landolt a magyar kormányfőt szállító gép Moszkvában. Megnéztük, hogy az elmúlt közel másfél évtizedben hányszor találkozott Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin. A számok azt mutatják: 14 évről és 13 találkozásról lehet beszámolni, de olyan komoly hullámokat még egyik sem keltett az Európai Unión belül, mint ez a mostani vizit.
A mostani moszkvai látogatást mindössze három nappal előzte meg a magyar kormányfő első találkozója Kijevben Volodimir Zelenszkij elnökkel. A hosszú ideje húzódó első tárgyalás váratlanul érte az európai vezetőket, egyfelől mert szinte valamennyi uniós tagország vezetője járt már Kijevben, vagy fogadta külön Zelenszkijt, másfelől pedig mindez történt a magyar soros elnökség átvételének másnapján.
Aztán amikor a felröppenő sajtóhíreket megerősítették, és kiderült, Orbán Viktor pénteken tényleg Moszkvába megy, és tárgyalni fog Vlagyimir Putyinnal, Charles Michel, a tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács elnöke közösségi oldalán reagált.
Azt írta, hogy az Európai Unió nevében a soros elnök nem tárgyalhat Oroszországgal, mert erre nincs mandátuma, csak Magyarországot képviselheti. Charles Michel mellett megfricskázta a magyar vezetőt Donald Tusk lengyel miniszterelnök, amikor azt írta: „A moszkvai látogatásról szóló pletykák nem lehetnek igazak, vagy mégis?”
Mindezzel kapcsolatban a kormányfő a Kossuth rádiónak adott péntek reggeli interjújában azt mondta:
A soros elnökség nem jogosít fel arra, hogy bárkinek a nevében tárgyaljunk. Nekem ezért nem is kell mandátum, én csak azt teszem, hogy elmegyek olyan helyekre, ahol olyan háború van, amely Magyarországra hatással lehet, és kérdéseket teszek fel.
A történtekről a La Repubblica című olasz lap egyik szerzője megjegyezte, hogy míg Orbán Viktor a béke reményében tűzszünetet javasolt Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek, majd folytatja a közvetítést Moszkvában, addig tulajdonképpen Donald Trump forgatókönyvéből dolgozik, amely szerint Ukrajnának a béke érdekében le kellene mondani az oroszok által már megszállt ukrán területekről.
Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője pénteken brüsszeli közleményében reagált a hírekre. „Orbán Viktor miniszterelnök nem kapott felhatalmazást az Európai Unió Tanácsától arra, hogy Moszkvába látogasson, a magyar miniszterelnök semmilyen formában sem képviseli az EU-t” – jelentette ki.
Az uniós főképviselő hangsúlyozta: Magyarország jelenleg uniós tagállamként december 31-ig tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét. Ez nem vonja maga után az unió külső képviseletét, amely állam-, illetve kormányfői szinten az Európai Tanács elnökének, miniszteri szinten pedig az unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének felelőssége.
Emlékeztetett, hogy Oroszország Ukrajna elleni háborújával kapcsolatos uniós álláspontot a tagállami vezetőkből álló Európai Tanács számos következtetése tükrözi. Ez az álláspont – mint írta – kizárja az EU és Vlagyimir Putyin orosz elnök közötti hivatalos kapcsolatfelvételt. A magyar miniszterelnök tehát semmilyen formában nem képviseli az EU-t. A magyar kormányfő moszkvai látogatására kizárólag a magyar–orosz kétoldalú kapcsolatok keretében kerül sor – emelte ki.
„Érdemes emlékeztetni arra is, hogy Putyin elnök ellen elfogatóparancsot adott ki a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) gyermekek Ukrajnából Oroszországba történő erőszakos deportálásában játszott szerepe és háborús bűnök elkövetésének gyanúja miatt” – tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Orbán Viktor moszkvai látogatásáról azt írta, „Putyint nem fogja megállítani a megalkuvás. Csak az egység és az elszántság fogja kikövezni az utat az átfogó, igazságos és tartós békéhez Ukrajnában”.
Kaja Kallas észt miniszterelnök úgy fogalmazott, „Moszkvában Orbán Viktor semmiképpen sem képviseli az EU-t vagy az EU álláspontját. Az uniós elnökségi pozíciót arra használja, hogy zűrzavart okozzon. Az EU egységesen, egyértelműen Ukrajna mögött áll és elutasítja az orosz agressziót”.