Drágulást, kevesebb újrahasznosított hulladékot, és magasabb céges költségeket hozhat, miközben 20 ezer munkavállaló életét teszi kiszámíthatatlanná, hogy hamarosan a Mol leányvállalata végzi a hulladékkezelést országosan...a kupakot is Hernádinak gyüjtöd more! :D
Mi történt? Július 1-jétől a MOHU feladata lesz az országos vállalati és lakossági hulladék gyűjtése, kezelése és újrahasznosítása, de több jel alapján is úgy tűnik, hogy a cég nem áll kész a feladatra, emiatt hónapokkal csúszhat az új rendszer indulása. Erről hivatalos információ ugyanakkor nem jelent meg, és a cég vezetője is azt mondta, hogy a terv szerint mehet az átállás.
Előzmények: a MOHU gyanús körülmények között kapta meg a jogot arra, hogy egy több százmilliárdos piacot önállóan szervezzen és irányítson.
A koncesszióért a cégen kívül más nem jelentkezett be, és csak az eljárás lezárta után emelték meg a koncesszió nyertesének bevételeit. Számokban: az új rendszerben a vállalatok környezetterhelési költségei jelentősen nőnek, de ezt a pénzt nem a költségvetés, hanem a Mohu kapja majd meg.
Becslésünk szerint 35 év alatt legalább nyolcezer milliárd forint bevételhez jutnak, ezért cserébe viszont mindössze 185 milliárd forint beruházási kötelezettséget vállaltak. Igen, de: az ágazati szereplők között nagy a tanácstalanság és az értetlenség, a cégek számára nem átlátható az új rendszer, a hulladékkezelést végző alvállalkozók pedig olyan szerződéstervezeteket kapnak, amiket nem akarnak aláírni.
Felülnézet: a kormány egy jól működő versenypiacot vált le egy jó eséllyel extraprofitot termelő monopóliumra a hulladékgazdálkodásban.