Euronews: Az Európai Parlament elnöke elítélte a magyar szuverenitásvédelmi törvényt, veszélyben a szabad uniós választás Magyarországon
Az uniós értékek magyarországi érvényesüléséről szóló új EP-állásfoglalás számos aggodalmat fogalmaz meg a hazai médiahelyzettel kapcsolatosan. Külön foglalkozik az újságírók megfélemlítésére létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatallal is - számolt be róla az Euronews.
Az Európai Parlament (EP) állásfoglalásban ítélte el a magyar szuverenitásvédelmi törvényt.
- A képviselők ideiglenes intézkedést sürgetnek a törvény felfüggesztése érdekében és a szabad és tisztességes választások védelmében.
- Felszólítják a Bizottságot, hogy vizsgálja felül az uniós források befagyasztásának feloldásáról szóló, szerintük érthetetlen döntését.
- Aggályosnak ítélik, hogy a magyar kormány képes lesz-e 2024-ben hitelesen teljesíteni a Tanács soros elnökségének közelgő feladatát.
Az április 10-i plenáris vitát lezárva az EP szerdán 399 szavazattal, 117 ellenszavazattal, 28 tartózkodás mellett fogadta el a jelenlegi parlamenti ciklus utolsó, a magyarországi demokráciát értékelő állásfoglalását. A szöveg súlyos hiányosságokat említ a médiaszabadsággal kapcsolatban is.
Külön foglalkoznak az újságírók megfélemlítésével és vegzálásával
Az uniós értékek „tartós, rendszerszintű és szándékos megsértésének” legújabb eseteit vizsgálva az EP elítéli a nemzeti szuverenitás védelméről szóló törvény elfogadását és a Szuverenitásvédelmi Hivatal létrehozását.
Az Európai Parlament szerint a hivatal „kiterjedt hatáskörökkel és szigorú felügyeleti és szankciórendszerrel" rendelkezik, amely „alapjaiban sérti a demokrácia normáit”, és ellentétes számos uniós jogszabállyal is.
A képviselők arra kérik a Bizottságot, hogy kérjen úgynevezett ideiglenes intézkedést az Európai Unió Bíróságától a törvény azonnali felfüggesztésére, mivel az sérti a szabad és tisztességes választások elvét.
Az amerikai külügyminisztérium is aggódik
Mint arról tegnap a Media1 beszámolt, az Egyesült Államok külügyminisztériumának 2023-ról szóló jelentése is borús képet fest a magyarországi média állapotáról. Friss országjelentésük említi a független újságírók megfélemlítését, negligálását és ledollármédiázását; a pártutasításra működő állami és propagandasajtó fölényét; a gyanús frekvenciapályázatokat; valamint a hazánkban egyre szaporodó kibertámadásokat is.
Az amerikai külügyi dokumentuma is szóvá teszi, hogy a magyar titkosszolgálatok és a kormánymédia ideológiai alapokon kezdett nyomozni a külföldi finanszírozásban részesülő független médiumok ellen.
A szuverenitásvédelmi törvény decemberi bevezetésével, illetve a Szuverenitásvédelmi Hivatal felállításával pedig már jogalapot és eszközt is teremtettek a kritikus orgánumok folyamatos vegzálásához.
Megírtuk azt is, hogy a napokban egy ismert magyar jogász ávós bőrkabátot vitt Lánczi Tamásnak, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnökének.
Via. media1.hu