Van valami, ami még Orbán Viktornak sem sikerült soha
„Hiába van Soros-dollárod, te zsidóbérenc, majd elintézünk!”
. Ezt mázolták Orbán Viktor választási plakátjára 1990-ben. Orbán 1989 őszén kezdte meg Oxfordban a kilenc hónapos ösztöndíjas tanulmányait a Fideszt sok egyéb módon is segítő Soros György támogatásával, de januárban hazatért, hogy részt vegyen a választási harcban. Erre reagált a mázolmány a borostás Orbán plakátján.
Orbán Viktor azon kevés politikusok közé tartozik, akik 1990 óta megszakítás nélkül tagjai az Országgyűlésnek. Rajta kívül ezt még három másik, történetesen szintén fideszes politikus, Kövér László, Németh Zsolt és Kósa Lajos mondhatja el magáról. De Kövérék legalább egyszer egyéniben is szereztek parlamenti mandátumot.
Orbán is megpróbálta, kétszer is, de esélye sem volt rá, aztán feladta. Elvesszük a megyei lapokat és a Népszabadságot Az 1990-es választásokról azt lehetett tudni, hogy a Rákosi-és a Kádár-rendszer után végre szabad választások voltak. De Orbán már hónapokkal korábban kijelentette, aztán ezt megismételte szinte mindegyik megszólalásában, hogy „az első választások szabadok lesznek, de ugyanakkor tisztátalanok”.
Nem szavazócédula-manipulációkra számított, hanem arra gondolt, hogy az MSZMP és utódpártja, az MSZP a pártvagyon miatt összemérhetetlenül nagyobb lehetőségekkel rendelkezik, mint a többi párt. Ráadásul ott volt a MSZMP/MSZP kezében a sajtó is, amiről Orbán 1990-ben azt mondta: „elfogadhatatlan, hogy a megyei lapok az MSZP tulajdonát képezik, sőt a Népszabadság se az MSZP-é, azt is elvesszük, mint minden mást a választásokon”.
A Fidesz ezt mostanra, 2018-ra minden elemében megoldotta. Orbán Viktornak 1990-ben volt még egy állandóan ismételt mantrája, sajnálatosnak nevezte, hogy a különböző pártok jelöltjei sorozatosan kitérnek a Fidesz jelöltjeivel folytatott nyilvános viták elől. A visszautasításokat Orbán egyszerűen politikai gyávaságának minősítette. Krumplival megvett szavazatok A Nagy Imre 1989-es újratemetésén az oroszok kivonulását követelő beszédével országosan ismertté vált Orbán az 1990-es választáson valamiért Pesterzsébeten indult, amihez semmiféle kötődése nem volt.
Annak ellenére, hogy nagyon szoros kapcsolat volt az ekkor még liberális Fidesz és az ekkor még létező SZDSZ között, a két párt simán elindította egymással szemben az erős embereiket. Orbán Viktor például azzal a Szabó Miklós történésszel, az SZDSZ ügyvivőjével mérkőzött meg, akinek ekkor már bő évtizedes, a Kádár-korszakban is nyíltan vállalt ellenzéki múltja volt. Ahogy például Deutsch Tamás a rendszerváltás előtti ellenzék másik ismert alakjával, Kőszeg Ferenccel indult egy körzetben.
Az első fordulóban aztán kiderült, hogy Orbán és Szabó Miklós egy körzetben indulása valóban nem volt a legjobb ötlet, simán verte őket az MDF-es Zacsek Gyula. A konzervatív politikus volt az MDF-piacok szervezője, ahol a termelők a kereskedők kiiktatásával árulták a zöldségeiket, gyümölcseiket a pestieknek.
Az első forduló eredménye a budapesti 13-as választókerületben:
Zacsek Gyula (MDF) 9 937 szavazat (35,32 százalék)
Orbán Viktor (Fidesz) 5 720 szavazat (20,33 százalék)
Szabó Miklós (SZDSZ) 5 147 szavazat (18,29 százalék)
Róbert László (MSZP) 3 596 szavazat (12,78 százalék)
https://444.hu/2018/01/05/van-valami-ami-meg-orban-viktornak-sem-sikerult-soha