Paprika teleltetése!
Szinte mindenkinek a kertjében van több paprika tő, itt az ősz, hamarosan a tél is itt lesz, de az kicsit odébb igaz.
Sokan a letermet a paprikát, csak ki húzák a földből és vagy a komposztra dobják vagy a kukába, pedig ha bele gondolunk, a paprika is ugyan úgy élne tovább mint (pl. a szoba növényeink). Hiszen azért húzzuk ki és dobjuk el, mivel jönnek a hidegek, "úgy is elfagy".
Ez igaz de abba nem gondolunk bele sokan, hogy ha be vinnénk a lakásba télre a paprikát, akkor ugyan úgy áttelelne és el lenne a lakásban mint a szobanövényeink. Bátorítok minden kert barátot, hogy teleltese át (pl.egyik kedvenc paprika tövét).
Sokáig úgy voltam a paprikával nem éri meg bajlódni vele, nem is gondolkoztam azon, hogy teleltessem vagy ne. Kb. 4 évvel ezelőtt azonban gondoltam egyet, és megpróbáltam megmenteni a növényt. Meglepődtem kicsit, mivel sikerült, és képzelje el minden kedves kertbarát, még azóta is megvan, és minden évben termés is van rajta! Nem nagy fáradtság egyébként az egész.
A paprika valóban több évig nevelhető és az idősebb növény még több termést is hoz. Összegyűjtöttem a leghasznosabb tanácsokat. Ha abba is bele gondolunk, nem kell minden tavasszal több ezret kiadni paprika palántákért a piacon.
A legtöbb hobbikertész egynyári növényként tekint a paprikára. Az egynyári kifejezés annyit jelent, hogy a növény csírázik, majd virágzik, termésérés után pedig elpusztul, mindössze egy év időtartama alatt.
A paprika azonban más, nem kell mást tennünk, csak egy kicsit odafigyelni rá télen is és máris elértük, hogy egynyári növényből több évig termő növényt hozzunk létre. Kísérletezzünk nyugodtan valamelyik fajtával, teleltessük át, így hatalmas előnyhöz juthatunk a következő idény kezdetén, jelentősen meghosszabbítva a paprika vegetációs időszakát is.
Hogyan is folyik az át teleltetés? Télen nem fog termést hozni a paprika, ha a lakást választjuk teleltetésre. Ha szeretnétek, hogy télen is legyen paprika, akkor melegházat kell neki biztosítani, mivel a termésre forduláshoz szüksége van a paprikának megfelelő hőmérsékletre, fényre és páratartalomra. Ezzel nem arra utal, hogy a lakásban nem telel át a paprika, és nem éli túl, hanem azt, hogy a téli időszakban nem fog termést hozni.
Az első lépés nem annyira meglepő, hozzuk be a növényt a lakásba. Szedjük le az összes paprikát róla, ha megérett, ha nem. Cserépbe ültessük be a növényt, termőközegnek elegendő a palántaföld. A növény leveleit tisztítsuk meg. Fontos, hogy nézzük át őket, nehogy tetvesek legyenek. Vízpermettel mossuk le a növényt, így a rejtőző kártevőktől is megszabadulhatunk. Ha ezzel megvagyunk, keressük meg a megfelelő helyet a lakásban. Hűvös, száraz helyre van szükségünk, 10-15 Celsius-fok közötti hőmérsékletre. Fényes helyre tegyük, egy ablakhoz közeli hely tökéletesen megfelel a növény számára. Előbb-utóbb magunktól is észrevesszük, teleltetés során a paprika sokkal kevesebb vizet igényel, mint a meleg nyári napokban. Elegendő lesz 2-3 hetente meglocsolnunk, figyeljünk arra, hogy ne álljon vízben a növény, de ne is hagyjuk kiszáradni! Ha mindennel megvagyunk, akkor nincs más dolgunk, mint figyelni.
A növény levelei lassan elkezdenek majd elhalni, de ne ijedjünk meg semmiképpen, és ne dobjuk ki a növényt, ugyanis ez a jelenség teljesen normális ilyenkor. Ahhoz lehet ezt hasonlítani, mint amikor a fák nyugalmi állapotba kerülnek. Ugye tudja mindenki, hogy a fák levelei is lehullanak ősszel? A paprikával sincs ez másképpen.
Ha a levelek leszáradtak, visszametszhetjük az ágait (de nem szükséges). Pár nagyobb, Y alakú hajtást hagyjunk meg, az Y felső két szára 4-6 centiméter hosszú legyen. Ezzel el is távolítottuk az elhalt leveleket, a növény pedig kevésbé lesz kitéve a kártevők támadásainak. Tavasszal pedig jönnek majd az új hajtások.
Április közepe felé költöztessük át a növényt egy melegebb helyre, térjünk vissza a gyakoribb öntözéshez is, de ne öntözzük túl a növényt semmiképp. Nem kell sokat várnunk, a növényünk hálás lesz, és ha minden jól sikerült, akkor megjelennek az új hajtások is. Érdemes megpróbálni, bár a siker nem garantált, mivel sok fajta létezik, ahol eredménytelen volt az eljárás, ahol viszont sikerült, ott rekordtermés lett, úgyhogy azt mondom, hajrá, mindenkinek!
A legidősebb paprika tövem 4 éves, egy ismerősnek majd hüvelyk ujj vastagságú a paprikájának a szára.
Összefoglalva: - Használjunk friss, zsákos palánta földet, a paprika átteleléséhez elengedhetetlen a friss talaj. - Sterilizálni szükséges a talajt (opcionális). - Tegyünk homokot a talaj tetejére. - Rendszeresen ellenőrizzük a kártevőket. - Mindig tartsuk alacsonyan a hőmérsékletet.
(facebook)