A Publicus Intézet szerint a magasabb életszínvonal mentene meg a népességcsökkenéstől
Az adókedvezmények és hitelek helyett magasabb életszínvonal lenne a megoldás a népességcsökkenésre a Publicus Intézet legutóbbi felmérése szerint.
A többség nem elégedett a kormány családtámogatási rendszerével, miközben a gyermekvállalási kedv csökkenését a megkérdezettek 86 százaléka problémásnak látja.
A Publicus Intézet Népszava megbízásából készített felmérése szerint a megkérdezettek nagyobb része nem elégedett a kormány családtámogatási rendszerével, és úgy gondolják, hogy a kedvezményes hitelek és adókedvezmények nem alkalmasak arra, hogy valóban gyerekvállalásra ösztönözzék a fiatalokat.
A megkérdezettek 51 százaléka nem vagy inkább nem elégedett a családtámogatási rendszerrel, pozitívan mindössze 35 százalék vélekedett, miközben 14 százalék nem adott választ a kérdésre.
Miközben a kormánypárti szavazók 74 százaléka elégedett, és csak 18 százalék nyilatkozott negatívan a támogatásokról, addig elégedetlen az ellenzékiek 79, a tiszások 77 százaléka. A bizonytalanok 51 százalékának volt problémája a támogatási rendszerrel.
Orbán Viktor kormányfő tusnádfürdői bejelentését, miszerint a kormány a következő évben megduplázza a gyerekek után járó családi adókedvezményt, a túlnyomó, 68 százalékos többség támogatja. Az intézkedés az ellenzékiek és a tiszások többségének (55 százalék) tetszését is elnyerné. A megkérdezettek 56 százaléka úgy gondolja, hogy a különböző adókedvezmények és kedvezményes hitelek nem vagy inkább nem alkalmasak arra, hogy gyerekvállalásra ösztönözzék a fiatalokat, ezzel szemben 37 százalék bízik ezekben a módszerekben. A csok, a babaváró és az szja-kedvezmény ösztönző erejében a kormánypártok szavazói hisznek leginkább.
A népességcsökkenést a megkérdezettek 86 százaléka tartja problémásnak, 10 százalékuk nem. A többség, 52 százalék szerint anyagi okai vannak a gyerekvállalási kedv csökkenésének, a jövőtől való félelmet jelölte meg 33 százalék, 18 százalék szerint a „fiataloknak ma már kevésbé fontos a családalapítás”. Amikor arról kérdezték a kutatásban részt vevőket, hogy mik lennének a legfontosabb dolgok, amelyekkel hatékonyan lehetne ösztönözni a gyerekvállalást, 59 százalék a jobb fizetést és a magasabb életszínvonalat emelte ki.