Sorra dőlnek meg a rekordok míg a magyar egyre csóróbb
Durva számok!
A KSH friss jelentése szerint októberben mérsékelt ütemben nőttek a fogyasztói árak, az általános infláció mértéke tavaly októberhez képest 3,2 százalék volt a szeptemberi 3 százalék után.
Ezt akár pozitív meglepetésként is lehet értékelni, hiszen a Portfolio által megkérdezett elemzők sokkal inkább a fogyasztóiár-index kisebb megugrására számítottak a tavalyi alacsony bázis, a növekvő élelmiszerárak, valamint az üzemanyagok drágulása miatt.
A jelek szerint ez elmaradt, az a trend viszont, ami az élelmiszereknél alakult ki, egyre aggasztóbb.
A termékkör inflációja ugyanis nagyot ugrott, és idén még nem látott mértékű, 4,5 százalékos volt októberben a szeptemberi 3,7 százalék után.
Ez ráadásul kevésbé magyarázható a tavalyi alacsony bázissal, hiszen tavaly októberben az élelmiszerek átlagosan 10,7 százalékkal drágultak.
Az infláció ennél a termékcsoportnál ráadásul egy határozott trendet rajzol ki, hiszen az év eleji csökkenés, tavaszra elért mélypont után ütemesen hónapról hónapra folyamatosan magasabb árindexet közöl a hivatal.
Az élelmiszereken belül egyébként a liszt ára 38,9, a tejé 16,8, a gyümölcs- és zöldségléé 12,1, az étolajé 9,9, a csokoládé és kakaóé 9,8, a vaj, vajkrémé 7,9, az éttermi étkezésé 7,6, az iskolai étkezésé 6,2 százalékkal drágult.
Szintén felfelé húzzák az általános inflációs a szolgáltatások és a szeszes italok, dohányáruk árindexe, előbbi októberben 7,2, utóbbi pedig 3,8 százalékkal emelkedett.
Míg a szolgáltatások inflációja a szeptemberi adathoz képest mérséklődött, a szeszes italok, dohányáruké kisebb mértékben emelkedett.
Ezekkel szemben áll a háztartási energia, amely 4,8 százalékkal lett olcsóbb tavalyhoz képest, a tartós fogyasztási cikkekért pedig 0,3 százalékkal kell kevesebbet fizetni, a járműüzemanyagok pedig átlagosan 5,2 százalékkal voltak olcsóbbak.
Szeptemberhez képest a fogyasztói árak átlagosan 0,1 százalékkal növekedtek.
Ezen belül az élelmiszerek 0,7 százalékkal lettek drágábban, ami főként a liszt, az idényáras élelmiszerek, a vaj, vajkrém, a sajt, az olaj és a tej 2 százalékot akár bőven meghaladó havi szintű drágulása is eredményezett. 3 százalékkal drágultak a ruházkodási cikkek is a szezonváltás miatt, a háztartási energia ára ugyanakkor nem változott, a szolgáltatásoké pedig 0,9 százalékkal lett alacsonyabb.
A jövőre előretekintve csökkenő inflációs nyomásra utal az, hogy a szeptemberi 4,8 százalék után októberben 4,5 százalékra mérséklődött a maginfláció.