Súlyos érvágás érheti a magyar gazdaságot ismét
Hűha!
Amennyiben nem fizetnek a gáz tranzitjáért Bulgáriának a Gazprombankot ért amerikai szankció miatt, akkor a bolgár cég leállítja a szállítást a Török Áramlaton, amely szerepe év végén, ha az Ukrajnán keresztül más uniós országokba irányuló orosz gáztranzitról szóló megállapodás is lejár, még inkább felértékelődik majd és Magyarországra nézve is súlyos következményei lesznek.
A Bulgartransgaz nem fogja engedélyezni a földgáz tranzitját, ha a szolgáltatásért nem fizettek – idézi Vladimir Malinov bolgár energiaügyi minisztert a Portfolio.
A miniszter kijelentette kedden Szófiában, hogy ha december 20-tól, a pénzáramlások blokkolása után nem tudják megoldani az oroszok a tranzitdíj kifizetését, akkor le fog állni az orosz gáz tranzitja Törökországon, Bulgárián és Szerbián többek között Magyarországra is.
Orbán Viktor miniszterelnök korábban a magyar gazdaság ütőereként hivatkozott a Török Áramlatra a magyar gázszállításban betöltött jelentős szerepe miatt.
Ráadásul a januártól várhatóan leálló ukrajnai orosz gáztranzit még inkább felértékeli a vezeték szerepét.
Mint ismert, Magyarország kezdeményezte az Egyesült Államoktól a felmentést a Gazprombankot ért szankciók alól, de ugyanilyen jelentősége van annak, hogy az oroszok hogyan tudják rendezni a leszállított gáz után a tranzitdíjakat a törökök, bolgárok, szerbek felé a Török Áramlaton, ha a Gazprombankon keresztül nem tudnak utalni.
Szigorúan teljesítik a szerződést
A bolgár energiaügyi miniszter úgy fogalmazott Szófiában, hogy „a Bulgartransgaz szigorúan teljesíteni fogja a szerződését, és nem fogja engedélyezni a földgáz tranzitját, ha a szolgáltatásért nem fizettek”. Hozzátette, hogy „annak a vállalatnak a kötelessége, amelyik lefoglalta a kapacitást és a Gazprombankon keresztül fizetett, hogy megoldást találjon, ha ezt a szolgáltatást igénybe akarja venni”.
A Bulgárián átvezető vezeték évente 18 milliárd köbmétert szállít Szerbiába és Magyarországra, és ezek a szállítások egy része lát el más nyugat-balkáni országokat is. Bulgária az összeköttetés 2022-es indulása óta több mint 750 millió dolláros tranzitdíjat kapott. És bár a miniszter elmondása szerint a Bulgartransgaz eddig minden esedékes kifizetést megkapott, már most várják a Gazpromexport, az orosz szállító exportrészlegének javaslatát.