Veszélyhelyzet, a korrupció elfedésére *
öbb, mint 700 rendeletet hozott a kormány a háborús vészhelyzetre hivatkozva. De hogy ezeknek a háborúhoz semmi közük, az vitathatatlan. Annál inkább a lopáshoz, a jog kijátszásához.
Mert mi köze van a háborúhoz annak, hogy ameddig az ukrajnai háború tart, addig nem érvényes a helyben lakók elővásárlási joga a földvásárlásoknál?
Az oszakai világkiállítás magyar pavilonjának építését eredetileg 9,3 milliárdból kívánták megoldani. A háborúra hivatkozva nem nyilvános a pályázat, s így 19,9 milliárdot (11.400.000/nm) kap a Bayer Construct Kft., amelyiktől (Tiborc üzlettársa) szintén a háborúra hivatkozva tavaly megvásárolta az állam a zuglói “negyedkészsem” épületet 244 milliárdért. Árulja már el valaki, hogy ennek mi köze a háborúhoz?
A háborús helyzettel indokolták a polgári engedetlenségben részt vevő pedagógusok azonnali hatállyal való felmentését. De erre hivatkozva nem fizettek a Fővárosi Önkormányzatnak az augusztusi tüzijáték alkalmával területfoglalási díjat sem. Igazán csalafinta húzás volt, hogy a korábbi “egészségügyi vészhelyzet” (COVID) idején az operatív törzs döntéseinek jegyzőkönyveit a háborús vészhelyzetre hivatkozva nem adták ki. Persze visszamenőleges hatállyal!!!
Ami ennél is ocsmányabb - szerintem a hazaárulással egyenlő -: a háborús vészhelyzetre hivatkozva írta alá Orbán azt a rendeletet, amely szerint a környezetszennyező - például akkumulátorgyártó - cégek megúszhatják a büntetést. Így nem kell üzembezárástól, bírságtól tartaniuk a környezetvédelmi előírásokat semmibe vevő vállalatoknak.
Az egész Orbán-féle vészhelyzeti bohóckodásnak egyetlen oka van: ezzel a hivatkozással minden korrupciónak szabad utat adhat. Tacitus óta tudjuk: “Minél korruptabb az állam, annál több a törvény.”
Juszt László