Infektológus főorvos: Durván gyorsan terjed az Eris után a Pirola mutáns is
A Pirola, vagy más néven a BA.2.86 variáns idén nyáron jelent meg és nagy aggodalmat keltett a szakértők körében.
Az Egészségügyi Világszervezet a BA.2.86-ot a hét megfigyelés alatt álló változat egyikének nevezte, amely az ENSZ-szervezet nyomon követési rendszerének három szintje közül a legalacsonyabb.
A Pirola előtti utolsó változat, az Eris például a kettes, közepes szintű aggodalomra okot adó variánsként van nyilvántartva - írja a Blikk.
A Pirolát eddig világszerte 15 országban észlelték:
- Dánia
- Franciaország
- USA
- Svédország
- Thaiföld
- Izrael
- Spanyolország
- Kanada
- Portugália
- Ausztrália
- Németország
- Dél-Korea
- Japán
A Pirola okozta megbetegedések száma az Egyesült Királyságban is megugrott, ami arra ösztönözte a brit kormányt, hogy hozza előbbre az őszi védőoltásokat.
Az Egyesült Királyság Egészségbiztonsági Ügynöksége (UKHSA) szeptember 4-ig 34 Pirola-megbetegedést erősített meg Angliában. Öt ember került kórházba, de halálesetről nem érkezett jelentés.
A Moderna és a Pfizer bejelentette, hogy a Pirola ellen is hatásosnak tűnnek a frissített vakcináik.
A koronavírus örökítőanyagának koncentrációja 17 magyarországi helyszínen nőtt, öt településen pedig a mérsékelt tartományba esik. Ezzel kapcsolatban Szlávik János, a Dél-Pesti Centrumkórház főorvosa volt a Hír TV Napi Aktuális című műsorának a vendége.
Szlávik János a Hír TV péntek esti műsorában elárulta, augusztus óta Magyarországon is jelen van az omikron vírusvariáns. Az EG.5 vagy más néven Eris koronavírus-változat hihetetlenül gyorsan terjed. Ám egyelőre úgy tűnik, hogy a tünetei a hagyományos influenzához hasonlítanak.
A szakértő a tünetek közé sorolta a torokfájást, a lázat, a hőemelkedést, az orrfolyást, az ízületek fájdalmát és az izomfájdalmat, ugyanakkor hozzátette:
Úgy tűnik, hiába terjed gyorsan az Eris, nem fog komolyabb tüneteket okozni, vagy súlyosabb betegségeket okozni.
Elmondása szerint nem veszélyesebb az új variáns, de azért odafigyelnek rá, mert szerinte nagyon nehéz a koronavírussal kapcsolatban jósolni. Emellett egy másik, a pirola variáns is jelen van Magyarországon elmondása szerint, de az sem veszélyes.
Szlávik János úgy látja, nem szükséges jelenleg az oltások felvétele az egészségesek, fiatalok számára, ahogyan szerinte a 2020-as időszak sem fog visszatérni, vagy legalábbis nagyon reméli.
Ami nem is probléma annak a fényében, hogy nemrég megírtuk, hogy a koronavírus-járvány miatti óvoda- és iskolabezárás az olvasásban 15–16 hét, a természettudományokban 10–11 hét, matematikából pedig 9 hét tanulási veszteséget okozott a gyermekeknek.