„Hetek óta mondom, hogy a januári nyugdíjemelést rég megette az infláció” – mondta Korózs Lajos, az MSZP alelnöke szerda este az ATV Egyenes Beszéd című műsorában.
Lassan háromnegyed éve a nyugdíjas fogyasztói árkosár alapján mért inflációs ráta pedig jóval magasabb, mint a lakosság egészére vetített, abból adódóan, hogy a nyugdíjasok fogyasztási szerkezete eltérő.
Most is 25,2 százalékos nyugdíjas fogyasztói árindexet mért a KSH. A maginflációból pedig arra következtethetünk, hogy ezek a negatív tendenciák tartósan így is fognak maradni.
„A költségvetésnek van egyébként forrása arra, hogy júniusban csináljon egy 5 százalékos visszamenőleges nyugdíjemelést” – érvelt Korózs Lajos. Ráadásul borzasztó rosszul járnak nagyon sokan – emlékeztetett az MSZP alelnöke. Hiszen az Alkotmánybíróság nemrég utasított el egy olyan beadványt, amelyet egy olyan illető nyújtott be, aki a törvény alapján „kirekesztődött” a tavalyi soron kívüli júliusi nyugdíjemelésből és a novemberi korrekcióból is. Ez pedig több mint 60 ezer embert érint, hiszen ennyi ember van hasonló helyzetben.
Korózs Lajos elmondta, hogy arra biztatja a beadvány készítőjét, hogy forduljon a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához, hiszen az korábban hasonló ügyekben hozott már pozitív ítéleteket, amelyet a magyar kormánynak végre kell hajtania. „Szerintem számolnak és szerintem azzal is tisztában vannak, hogy itt borzasztó sok ember, nagyon méltatlan helyzetbe kerül. Ugyanis – egy szociológiai felmérést említek – a megkérdezettek 60 százaléka mondta azt, hogy a minőség rovására is változtatott a fogyasztásán, rosszabb minőségű árut vásárol. Ezt a lakosság 60 százaléka mondta.
A lakosság 79 százaléka – közel 80 százaléka – azt mondta, hogy visszafogta a saját fogyasztását” – érvelt Korózs Lajos. Ráadásul a legalsó jövedelmi tizedben élő durván 950 ezer ember a fogyasztásának 56 százalékát élelmiszerre és rezsire költi. Márpedig a háztartási energia is borzasztó drágulást mutat.
„Gyakorlatilag arról van szó, hogy durván 3,8 millió ember teljesen méltatlan helyzetbe kerül és alig-alig jön ki a hónap végén a jövedelméből” – összegzett az MSZP alelnöke. Az utóbbi másfél évben a kormány nem tartja azon ígéretét, hogy megőrzi a nyugdíjak vásárlóértékét.