Ki a békepárti?
Az amerikai elnökválasztási kampányban sok-sok retorika és füst van... de Ukrajna kérdésében két álláspont ütközik, amelyet Zelenszkij mostani látogatása erősen hangsúlyozott. Amerikából mindezt így látom.
Kamala Harris békét akar és azt a jelenlegi amerikai külpolitika folytatásával kívánja elérni.
A szankciók működnek és Oroszország kimerülni látszik. Már csak Észak-Korea és Kína segítségével tudja folytatni az agressziót és Putyin hatalma is megrendülhet. A Harris politika lényege hogy a konfliktus nem csupán Oroszország kapacitásait gyengítheti meg, de Putyin elnyomó és korrupt rendszerének összeomlásához is vezethet. Különösen fontos ez most amikor Putyin atombombával fenyeget, és egyre gyakrabban hozzák fel az 1938-as müncheni paktumot is. Akkor a háborúval fenyegető Hitler nyomásának engedve a Nyugat feldarabolta Csehszlovákiát. Hitler ezzel vérszemet kapott és béke helyett, hamarosan Lengyelországra támadt. Világégés lett belőle. Harris megközelítése szerint a mostani ukrán háború és Putyin remélt veresége még mindig jobb, mint az utána következő háború amikor Putyin Lengyelországra, a Balti államokra, Finnországra stb. támadna. Putyin teljes rendszerét most kell kivégezni.
Trump elnök és tanácsadói hasonlóan gondolkoznak, de szerintük egy ideiglenes egyezség (deal) jobb lenne mint a jelenlegi helyzet. Trump világosan kijelentette hogy „bármilyen egyezség” jobb mint a mostani helyzet, és ma már nem beszél arról hogy 24 óra alatt meg tudja oldani a háborút, hanem arról hogy a helyzet „nagyon bonyolult”.
Az emberéletek kioltását, a pusztítást kell megállítani és szerinte valamiféle „igazságos békét” hacsak ideiglenesen is, össze tudna hozni. Megjegyzem hogy Trump hatalmas kockázatot vállalt ezzel a kijelentésével, mert az USA 8 millió lengyel, valamint jelentős litván, finn, svéd stb. származású szavazója főleg a hinta államokban él és nem fogadta lelkesedéssel Trump „engedékenységét” Putyinnal szemben. Az elnökválasztás elvesztését kockáztatja... (de fáradni látszik és talán nem is igazán akar már elnök lenni.)
Ami az Orbán rezsimet illeti...
1., Szó sincs arról, hogy Trump vagy Harris gondolkozna a szankciók feloldásán. Ha tűzszünetet is kötnek a szankciók nem csupán maradnának, de azokat Trump vagy Harris bizonyosan kiterjesztené.
2., Ha Putyin megtarthatná az elfoglalt területeket az újabb konfliktusok garmadát indítaná el, jónéhány ország területi igényeket jelentene be... meglehet hogy Orbánék is vérszemet kapnának és mint Horthy... Kárpátalját követelnék.
3., De talán a legsúlyosabb következmény az lenne a Putyinnal való kiegyezésnek hogy Orbánék szembekerülnének a NATO-val, Lengyelországgal, a Balti-államokkal, Romániával stb. és bizonyos hogy közvetlen amerikai szankciókra is számíthatnának. Valószínüleg kaotikus állapotok alakulnának ki... és bármennyire is furcsának tűnik, Orbánék politikai túléléséhez éppen a jelenlegi Biden-elnöki politika kedvez a legjobban. Harris vagy Trump elnöksége sokkal rosszabb alternatíva számukra...