Koronavírus: Az Eris után egy újabb mutáns jelent meg, a Pirola, gyorsan terjed és fertőzőbb
Egy új, gyorsan terjedő koronavírus-változat kongatta meg a vészharangot az Egyesült Államokban, ahol országszerte nő a fertőzöttek száma.
Szakértők azonban azt sem tartják kizártnak, hogy a terjedése magától leáll.
Pirolának nevezik a hivatalosan BA.2.86 jelzésű vírust, az omikron erősen mutált változatát, amely az esetszámok megugrását váltotta ki mindenekelőtt a tengerentúlon, és amelynek egyik változata Magyarországon is megjelent.
Az új változat több mint 30 mutációt tartalmaz a koronavírus külső felületén található tüskeproteinben – tudatta a Yale Medicine.
Ez juttatja be az emberi sejtekbe a vírust, ami fertőzést okoz. Vajon elterjedt járványt vált ki? – tette fel a kérdést az egészségügyi szaklap szakértője, Scott Roberts szerint azonban egyelőre korai találgatásokba bocsátkozni.
Aggasztónak nevezte viszont a deltától az omikronig terjedő újabb „elváltozásokat”.
Más szakértők szerint ugyanakkor a feltűnően gyorsan terjedő változat viszonylag ártalmatlan, és nem veszélyesebb a többi megjelent variánsnál.
Az amerikai egészségügyi ügynökség mindenesetre azt javasolja, hogy az influenza elleni védőoltással együtt évente tartsák naprakészen a koronavírus elleni vakcinákat és az emlékeztető oltásokat egyaránt.
A pirolát egyelőre a legújabb domináns EG.5, más néven az Eris-mutáns gerjeszti.
Maga az EG.5 az omikron leszármazottja, és egyik mutációja elkerüli a korábbi variánsokra és vakcinákra válaszul kifejlesztett antitesteket. Az Egészségügyi Világszervezet „az EG.5 közegészségügyi kockázatát globális szinten alacsonynak tartja”, ugyanakkor a „figyelemre méltó variáns” kategóriájába sorolta, ami azt jelenti, hogy olyan genetikai változásokkal rendelkezik, amelyek előnyösek számára, előfordulása pedig egyre magasabb.
A mutánst 2023 februárjában azonosították Kínában, majd áprilisban észlelték először az Egyesült Államokban – emlékeztetett az al-Dzsazíra.
Naprakész vakcina és emlékeztető oltás
A BA.2.86-os változatot, a pirolát viszont először Dániában azonosították július végén egy súlyos betegnél. A pirola augusztusban jelent meg az Egyesült Államokban és Kanadában. Azóta reptéri szűrővizsgálatokon, néhány országban pedig a szennyvízmintákban is kimutatták.
A tudósok szerint a BA.2.86 vélhetően nem okoz súlyos megbetegedéseket, és nem váltja ki halálesetek pusztító hullámát, mivel az oltások és a korábbi fertőzések következtében világszerte tömegeknél alakult ki az immunvédelem.
A pirola a szakértők szerint inkább arra alkalmas, hogy újbóli infekciót okozzon a korábban koronavírus-fertőzésen átesett embereknél.
A vírus egyre elterjedtebb, de a „terjedés mintázata nem tér el jelentősen” az eltelt három-négy hónap fertőzési hullámától – idézte a The New York Times a Johns Hopkins Egyetem professzorát.
„Ez egyelőre mérsékli az aggodalmamat ezzel a változattal kapcsolatban” – tette hozzá Andrew Pekosz.
Védőoltás, maszk, készmosás
A kutatók jelenleg értékelik a rövidesen megjelenő, frissített oltóanyag hatásosságát a pirolával szemben, de meggyőződésük szerint a naprakész oltóanyag várhatóan hatékonyan csökkenti a BA.2.86 okozta súlyos megbetegedések és kórházi kezelések számát. Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ, a CDC egyébként azt javasolja, hogy az influenza elleni védőoltáshoz hasonlóan a gyógyszergyártók évente frissítsék a koronavírus elleni vakcinákat és emlékeztető oltásokat.
Még nem tudni, hogy a pirola mennyire fertőző, így az is elképzelhető, hogy magától leáll a terjedése.
Ugyanakkor „fontos megjegyezni, hogy lényegét tekintve vírus, így ugyanazokkal a megelőzési módszerekkel, a többi között maszk viselésével, védőoltással és kézmosással kerülhető el a fertőzés” – emlékeztetett Scott Roberts.
Az Egyesült Királyságban a BA.2.86 variáns azonosítása után elővigyázatosságból korábban, már szeptember 11-én megkezdik az influenza és koronavírus elleni őszi vakcinázási programot. Az elsők között az idősotthonok lakói és a fokozott kockázatnak kitett személyek kapják meg a vakcinákat, illetve az emlékeztető oltásokat.
Az Egyesült Államokban várhatóan októbertől lesznek elérhetők a koronavírus elleni frissített vakcinák.