Kövér bedurvult
1956 eszményeinek mai árulói el akarják lopni a nemzet közkincsévé vált lyukas zászlót - számolt be róla a The Post.
Kövér László, az Országgyűlés fideszes elnöke a Rákóczi Szövetség 1956-os emlékünnepségén a Bem-szobornál elmondott beszédében hangsúlyozta, hogy Magyarország 1956-ban fellázadt a keleti és nyugati hatalmak sakkjátszmájában, és ismét a szabadság és a keresztény Európa bástyájává vált, még ha csak rövid időre is. Kiemelte, hogy az 1956-os forradalom eszményei és értékei arra kötelezik a magyarokat, hogy egy olyan Európai Unióért és benne egy olyan magyar államért dolgozzanak, amely szolgálja a polgárokat, nem pedig kiszolgáltatja őket.
A fideszes politikus szavaitól nem állt távol a kritika sem. Kövér arra figyelmeztetett, hogy 1956 üzenete a 21. századi Európa nemzeteinek az, hogy a népakarat és az állami szuverenitás elengedhetetlenek a demokrácia megőrzéséhez. „Ha ezt az üzenetet Brüsszel bürokratái képtelenek megérteni, akkor elszámolhatnak több száz millió becsapott európai polgárral” – fogalmazott.
Beszédében Kövér László kitért arra is, hogy 1956 hőseivel szemben árulók is léteztek, akik „idegen érdekek kiszolgálóiként” próbálták meghamisítani a forradalom szellemiségét. Különösen hangsúlyos volt a lyukas zászlóra tett megjegyzése, amely a forradalom szimbóluma lett: „1956 eszményeinek mai elárulói el akarják lopni a nemzet közkincsévé vált lyukas zászlót, hogy azt a saját kicsinyes érdekeiknek, illetve megbízóik birodalmi ambícióinak eszközévé tegyék.” – mondta Kövér.
Ezek a szavak különös fényt vetnek a politikai diskurzusra Magyarországon, ahol az 1956-os forradalom eszméi és szimbólumai máig élénk politikai viták tárgyát képezik. Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője nemrégiben bejelentette, hogy pártjuk új jelképe az 1956-os lyukas zászló lesz, ami újabb szakaszát nyithatja meg a történelmi emlékezet politikai kihasználásának.
A megemlékezés résztvevői között a fiatalok is jelen voltak, akik Kövér László szavai szerint már kimondhatják, „a háború nem béke; az apa férfi és az anya nő; Magyarország a magyaroké és Európa az európaiaké.” A politikus arra kérte őket, hogy soha ne hagyják elveszni ezt a szabadságot.
Az ünnepség fáklyás felvonulással zárult, amely a Műegyetem elől indult, és a forradalom egyik meghatározó eseményére, az október 22-i diákgyűlésre emlékezett. A menetet három korabeli Csepel teherautó vezette fel, a platókról pedig korhű ruhába öltözött fiatalok integettek, emlékeztetve a résztvevőket 1956 szellemére és a forradalom örökségére.
Kövér László beszéde és az emlékünnepség megmutatta, hogy 1956 nem csupán a múlt része, hanem élő eszméket, értékeket és vitákat generál a jelen politikai tájában is.
Via. thepost.hu