Magyar György: a szakmaiság nem áldozható fel a populizmus oltárán
Szinte vég nélkül folytatható azoknak az eseteknek a felsorolása – például lex-Borkai, lex-Baka, lex-Szapáry, lex-Vida, lex-Schmitt, kata, különadók, önkormányzati jogok csorbítása stb. –, amelyek az „erős felindulásban” elkövetett jogalkotás következményei – mutat rá Magyar György legújabb blog-bejegyzésében. Szerinte az kifejezetten ellenjavallt, hogy valaki – amúgy méltánylandó erős felindulásában – nyilvánvalóan politikai haszonszerzési célból törvénymódosítást követel. A jogrendszer kiszámíthatósága ennél fontosabb érték – szögezi le, hozzátéve: akkor is, ha a Fidesz szakított ezzel!
A Magyar Ügyvéd Blogon megjelent legfrissebb bejegyzés apropója, hogy 24 év után fény derült fény a 2000-ben brutálisan agyonvert 11 éves kisfiú, Till Tamás gyilkosának a kilétére.
A most 40 éves F. János akkor még csak 16 éves volt, ám bűntette már 2015-ben elévült, ezért szabadon távozhatott a rendőrségről.
A Ferencváros ötgólos vereséget szenvedett Szalonikiben
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke a közösségi oldalán felfoghatatlannak nevezte, hogy ilyen megtörténhet Magyarországon.
„A Tisza párt követeli, hogy a kormány azonnal nyújtson be jogszabály-módosítást, hogy ilyen soha többé ne fordulhasson elő. Egy normálisan működő országban egy gyilkosság nem maradhat büntetlenül!”
– írta.
S hogy mit mond az erős felindulásról a Btk.? „Aki mást méltányolható okból származó erős felindulásban megöl, bűntett miatt két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő” idézi a blogposzt. Vagyis ezt a törvény privilegizált esetként minősíti. Ám azért a jogalkotó hangsúlyozza, hogy a pillanatnyi érzelmeink és méltányolható indulatunk vezérelte magatartás sem maradhat következmények nélkül. Arról nem is beszélve, mennyire veszélyes a jogbiztonságra, ha bárki a politikai haszonszerzés reményében követel „hirtelen felindulásból” törvénymódosítást – jegyzi meg Magyar György.
„Ha Magyar Péter valóban szakítani akar a NER-rel, remélhetjük, hogy annak jogalkotási gyakorlatát is elutasítja” – mutat rá a szerző. Hosszabb távon nem működhet ugyanis egy olyan rendszer, amely egyik napról a másikra módosít úgy jogszabályokat, hogy azok a regnáló hatalom érdekeit szolgálják, illetve kizárólag a választók megnyerését célozzák, populista szólamokkal. Ebbe a csapdába lavírozhatja bele magát a kormányzati szerepre törő tiszás elnök, pedig tőle jogászként több szakmaiságot várhatnánk.
A posztban ezután Magyar György példák sorát veszi elő a mindenféle „hirtelen felindulásból” elkövetett „lexekre”. Ilyen mindjárt a Btk. 2013-as módosítása, amely szerint – egyéni képviselői indítványra, minden érdemi hatásvizsgálatot nélkülözve – a vétóképes (azaz a vétkes magatartásra való képesség – a szerk.) életkort egyes kiemelten súlyos bűncselekmények esetében 14-ről 12 esztendőre szállították le. Évente átlagosan nagyjából egy esetben követnek el 14 évnél fiatalabbak emberölést, ami nemigen magyarázza a szigorítást. Ugyanez lehet a helyzet F. János ügyében is. Egy kivételes eset miért is indokolná a hatályos elévülési szabályok újraírását? – olvasható a költői kérdés.
„A jog teremt kiszámítható feltételeket ahhoz, hogy egy ország normális keretek között működjék. Ezzel a gyakorlattal szakított a Fidesz, amikor sorra jöttek a „lex”-ek” – állapította meg Magyar György. Volt itt lex-Borkai, lex-Baka, lex-Szapáry, lex-Vida, lex-Schmitt. Mindegyik személyre szabott lépés volt: ki lehet polgármester, nagykövet, adóhivatali elnök, kit kell kiebrudalni a főbírói székből, és mennyi lehet egy bukott államfő járandósága. Azután lett lex-Tiborcz is. A polgári törvénykönyv szerint ugyanis hozzátartozónak számít az egyeneságbeli rokon házastársa. Vagyis a miniszterelnök lányának férje, Tiborcz István hozzátartozó. Így a közbeszerzési törvény értelmében nem vehetett volna részt ilyen eljárásban az a cég, amelyik az ő tulajdona. Az alig egy nap alatt elfogadott új törvényben viszont a „hozzátartozó” szót kicserélték a „közös háztartásban élő” kifejezésre. Ha Tiborcz István nem lakik egy fedél alatt Orbán Viktorral, indulhat közbeszerzéseken a cégével. Indul is.
Magyar György szerint szinte vég nélkül folytathatnánk a felsorolást – például kata, különadók, önkormányzati jogok csorbítása –, de minek? „A jóisten mentsen meg minket az „erős felindulásban” elkövetett jogalkotástól!” – teszi hozzá. Óva inti tehát Magyar Pétert, hogy ezt, a Fidesz saját hatályos törvényeivel – ezek itt és itt találhatók meg – is ellenkező gyakorlatot kövesse.
A szakmaiság nem áldozható fel a populizmus oltárán – hívja fel a figyelmet Magyar György.