„Megint százmilliárdokat vettek ki az emberek a bankbetétekből” Magyarországon, ami azt jelenti, hogy a magyarok menekítik ki a pénzüket, nehogy Orbán ellopja.
A lap a Bank360.hu elemzésére hivatkozik, amely mindenfélét kitalál az inflációtól a banki kamatok korlátozásáig (ami egyébként szintén azt a célt szolgálta, hogy állampapírokba tereljék a lakosság megtakarításait, ahonnan Orbán ellophatja), csupán egy dologra nem hivatkoznak, a valódi okra: csődhelyzete miatt szemet vetett a rezsim a lakossági betétekre és einstandolni szeretné azt.
Mint megírtuk, ki akarják csalni a lakosság megtakarításait, mert el akarják lopni a lakosság 6-7 ezer milliárd forintját, erről Túri Anikó gazdaságfejlesztési államtitkár beszélt a Kossuth Rádióban, amikor azt mondta, hogy ekkora összeget már „érdemes lenne megmozgatni”, amiről a magán-nyugdíjpénztári megtakarításaikat elveszítő magyaroknak már lehet fogalmuk, mit jelent. A pénzük ellopását.
Orbán már korábban beszélt arról, hogy „háború idején” rendes magyar ember az „államnak adja a pénzét”, amit aztán ők a háborúra és a szankciókra hivatkozva ellopnak. Miután már annak lehetősége is felmerült, hogy a bankoknak magyar állampapírokba kell beforgatniuk a lakossági megtakarításokat, az emberek menekíteni kezdték a pénzüket.
Az államtitkári nyilatkozat után a Demokratikus Koalíció is megszólalt, Gyurcsány Ferenc pártja megfenyegette Orbánt, hogy ne merjen a lakosság megtakarított pénzéhez nyúlni, mert akkor „kő kövön nem marad”. Mindez mutatja, hogy megalapozott a félelem, fennáll a lakossági megtakarítások „megmozgatásának” (lenyúlásának) szándéka, ezért történelmi mélypontra esett a bankbetétek mértéke.
A Bank360.hu azt írja, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint csaknem 280 milliárd forintnyi háztartási betétállomány távozott júniusban a bankokból, az első félévben pedig összesen 821,5 milliárd forint volt a kivétel. Egyetlen hónapban a negyedét kivették annak, mint amit egy félév alatt. A háztartási betétállomány így kétéves mélypontra esett vissza, bőven 12 ezer milliárd forint alá.
Ezen belül a lekötések volumene már a 2300 milliárd forintot sem éri el. Hogy ilyen alacsony lekötött betétállomány mikor volt utoljára Magyarországon, az nem derül ki a jegybank statisztikájából, mert ezt az adatot csak 2001 óta közli az MNB. Ez azt jelenti, hogy ez történelmi mélypont. Az elemzés szerint a lakosság jövedelmezőbb befektetésbe viszi a pénzét, de nincs adat arról, hogy a kivett hatalmas összeg állampapírokban jelent volna meg, amit az Orbán-rezsim seretne, a lakáspiac is gyenge, ingatlanba sem fektették a pénzt.
A legvalószínűbbnek az látszik, hogy az emberek elrejtik a megtakarításaikat, ahol Orbán nem fér hozzá. Mint megírtuk, az Orbán-kormány már nem tudja kifizetni a Magyar Nemzeti Bank veszteségeit, ami a törvényes kötelessége lenne, ezért törvényt akar módosítani, hogy az MNB veszteségeit a bank 3-5 év alatt pórolja, mintha az államnak (mint tulajdonosnak) semmi köze nem lenne hozzá. Ez a veszteség a költségvetés része, de a költségvetésből hiányzik, ezzel kozmetikázzák a valódi pénzügyi helyzetet.
Orbán rejtegeti, hogy csődben van az ország, s mint azt Surányi Györgytől idéztük, a NER-cégeknek hitelezett (kilopott) pénzek miatt.
A pénzmenekítés arra utal, hogy az emberek nem bíznak Orbánban, és nem kívánják neki adni a pénzüket, hogy abból pótolja a költségvetésből hiányzó pénzeket, amelyeket elloptak.