Nem jönnek az uniós pénzek, összeomlik és leáll a magyar gazdaság: „Amolyan 70-30 százalékos időszak van az építőanyag-iparban”
A piac magánszereplői nyilatkoztak a helyzetről.
Leálltak a magyar gazdaság fontos ágazatai, mivel nincs uniós forrás és a hazai költségvetési pénzek is eltűntek, miközben sok helyen az állam a legnagyobb megrendelő – írja a Telex.hu.
A lap a piac magánszereplőit, mások mellett egy pályázati tanácsadót, tőzsdei cégeket, egy autókereskedőt és egy építőanyag-gyártót kérdezett a piaci helyzetről, a válaszokból pedig lesújtó kép rajzolódott ki.
Sajnos azt kell mondanom, hogy most amolyan 70-30 százalékos időszak van az építőanyag-iparban. Aki a projektek munkafolyamatainak az elejére szállít be – téglások, cserepesek –, ők 70 százalékos visszaesést szenvednek el 2022 elejéhez képest. Aki a projektek második felében vagy a végén vonul fel, mint mi a szigetelőanyagainkkal, mi eddig még csak 30 százalékosat.
– mondta a lapnak például Tibor Dávid, a Masterplast Nyrt. tőzsdén jegyzett építőanyag-gyártó elnöke, aki az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) hazai építőanyag-gyártó tagozatát is vezeti.
Piaci alapon, saját erőből és bankhitelből még a megszokottnál is drágább és kockázatosabb lett egy fejlesztés elindítása – nyilatkozták továbbá a lapnak. A kisebb önkormányzatoknál például uniós forrás nélkül gyakorlatilag egyáltalán nincsenek fejlesztések.
Az agrárszektorról azt írja a Telex, a korábban beadott pályázatoknál annyira elhúzódtak a bírálatok, hogy a projektek fele nem bírta ki a magas inflációt, így 50 százalékban ellehetetlenültek a 2021-es pályázati győzelmek, mert végül a győztesek sem tudják finanszírozni a megnövekedett önerőt.
Forrás: Telex.hu