Európai Bizottság: A migrációs szabályok Magyarországra is kötelezőek lesznek
Jelentette ki az EU belügyi biztosa ma délután.
A Földközi-tengeren egy újabb, tucatnyi halálos áldozattal járó hajószerencsétlenség azt mutatta, hogy az EU-nak nagy szüksége van migrációs politikájának reformjára - mondta Ylva Johansson belügyi biztos az Euronews-nak adott exkluzív interjújában.
"Szerintem ez annak a jele, hogy miért nem működik jól ma a migrációs politikánk. Az egyik legfontosabb dolog, és ez volt a múlt heti nagy eredmény, hogy megmutattuk, hogy tudunk együtt dolgozni a migráció területén. A hét évig fennálló blokkoló helyzet megszűnt"
- magyarázta a biztos.
Az EU-tagállamok között a múlt héten létrejött megállapodás valóban jelentős előrelépésnek számít Johansson biztos számára, akinek a reményei szerint az év végére befejeződik a teljes folyamat.
"Ez az első alkalom, hogy a tanácsban hatalmas többséggel egyetértünk abban, hogy meg kell határozni egy minimális kvótát az áthelyezésekre, előre rögzítve. Ez természetesen magasabb is lehet, ha nagyobbak az igények, de a jogalkotási szövegbe egy minimális számot írunk be. Szerintem ez történelmi döntés, hogy ebben meg tudtak egyezni"
- tette hozzá Ylva Johansson.
A rendelet hatályba lépése után minden tagállamnak be kell tartania a rendeletet – magyarázza Johansson, még Lengyelországnak és Magyarországnak is, amelyek a Tanácsban született megállapodás ellen szavaztak. A biztos hozzátette, hogy elég gyakori, hogy nincs konszenzus a tanácsban és olyan döntéseket hoznak, amelyek esetében nagyon gyakran egy vagy két, esetleg több tagállam is a javaslat ellen szavaz.
- Volt egy olyan javaslat a tanács részéről, hogy állítsunk fel egy munkacsoportot, amely azt ellenőrzi, hogy mindenhol végrehajtják-e a rendeletet. És természetesen az Európai Bizottságnak is a feladata az, hogy megbizonyosodjon arról, hogy minden tagállam betartja az EU-jogot - húzta alá Ylva Johansson.
Egy másik lényeges szempont a migráció külső dimenziója: az EU jobb együttműködést próbál biztosítani az észak-afrikai országokkal. A Tunéziának nyújtott 1 milliárd eurós pénzügyi támogatásra tett ígéret, beleértve a 100 milliót „a migrációkezelés átfogó megközelítésére”, kérdéseket vet fel az emberi jogok lehetséges megsértésével kapcsolatban.
"Vannak olyan pontok, amelyeket kritizáltunk, és valószínűleg továbbra is kritizáltunk nemcsak Tunéziában, hanem más partnerországokban is. De ugyanakkor együtt kell dolgoznunk velük. Tehát ez nem fekete vagy fehér helyzet. Ebből a helyzetből a legjobbat kell kihoznunk. De ez természetesen azt jelenti, hogy bizonyos esetekben kritizálnunk is kell"
- érvelt Ylva Johansson.
Nemcsak harmadik országok, hanem magánszereplők is segíthetik az Európai Uniót a Földközi-tengeren áthaladó migráció jobb kezelésében. Ellentétben egyes uniós kormányokkal, Johansson biztos nagyra értékeli a nem kormányzati szervezetek mentőhajóinak munkáját.
- A civil szervezetek hajói húzófaktornak számítanak vagy sem? - kérdeztük.
- A civil szervezetek nagyszerű munkát végeznek, és életeket mentenek - mondta Johansson.
- Szerintem ez a legfontosabb. Természetesen a civil szervezetek egy kicsit mások, és másként cselekszenek. De általános véleményem az, hogy a civil szervezetek sokat tesznek a migránsok támogatásáért és az életek megmentéséért a Földközi-tengeren. És ezt nagyra értékelem.
Via. Euronews