Lassan csak a Fidesz-KDNP és a Tisza Párt alakíthat frakciót a parlamentben, 10%-al marad el Magyar Péter pártja a kormányzópártoktól
Lassan se a DK, se a Mi Hazánk nem alakít frakciót a magyar parlamentben.
Az IDEA Intézet szerint júniusban a felnőtt népesség 30 százaléka volt a kormánypártok, 23 százaléka pedig a TISZA Párt támogatója. Egy országgyűlési választáson négypárti parlament jött volna létre a múlt hónapban, az előbbiek mellett csak DK és a Mi Hazánk támogatottsága érte volna el a parlamentbe jutáshoz minimálisan szükséges, 5 százalékos küszöböt.
A közvélemény-kutató szerint a kegyelmi botrány, Magyar Péter feltűnése, majd TISZA párt megjelenése, illetve az európai parlamenti választás kampánya és végeredménye nagyon sok szavazó gondolkodását befolyásolta az idei év első felében. Az EP-választás eredményei végérvényesen igazolták, hogy a hazai belpolitikai erőviszonyok jelentősen megváltoztak Magyarországon.
A június 19. és június 27. között készített reprezentatív közvélemény-kutatás szerint egy most vasárnap megtartandó országgyűlési választáson az EP-választáshoz hasonlóan négy párt érte volna el a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt: a kormánypártok, Magyar Péter pártja, a DK, valamint a Mi Hazánk. A jogosultak 66 százaléka adta volna le a szavazatát június végén.
A Fidesz-KDNP az év eleje óta stabilizálta helyzetét, a párt támogatottságának lassú, de folyamatos csökkenése megállt, sőt, az elmúlt időszakban már valamelyest növekedett is. Júniusban a Fidesz-KDNP szavazóinak aránya 30 százalékot ért el a teljes népességben, ez a biztos szavazók között 41 százalékos szavazati arányt jelentett volna egy parlamenti választáson.
A TISZA egyértelműen a második legerősebb politikai erővé vált: a párt támogatottsága június végén 23 százalékot ért el a teljes népesség körében és 32 százalékot a biztos szavazók között.
2024 júniusában a két párton kívül csak a DK és a Mi Hazánk jutott volna be a magyar Országgyűlésbe. Gyurcsány Ferenc pártjának támogatottsága a teljes népességben 7, a biztos szavazók körében 8 százalék, míg a Mi Hazánk népszerűsége nagyjából hasonló volt júniusban, csak egy kicsivel volt alacsonyabb (5, illetve 6 százalék).
A rendszerváltás óta eltelt évtizedekben még soha se fordult elő, hogy jelenleg négy olyan párt is van a magyar parlamentben, amelyek támogatottsága a teljes népességen belül az 1 százalékos szintet sem éri el. A Jobbik és az MSZP legalább a biztos szavazók között képes erre, a Párbeszéd és az LMP támogatottsága azonban a biztos szavazók körében is 1 százalék alatt maradt 2024 júniusában – írja az IDEA Intézet.
Via. ATV