MÁV a hőségriadóban: a sínek felpúposodnak, a vasúti kocsikban megfőnek az utasok, aki teheti menjen inkább busszal
A többnyire túlkoros vasúti járműveket és a pályát sem kíméli az extrém hőség, közölte a MÁV az MTI-nek eljuttatott közleményében, azt javasolva, hogy aki teheti, utazzon busszal, mert a Volán járatainak többségén működik a klíma.
A huzamos idejű magas hőhatás nem kíméli a többnyire túlkoros vasúti járműveket és berendezéseket sem, amelyek ilyenkor könnyebben és gyakrabban meghibásodhatnak
– közölte pénteken a MÁV-VOLÁN-csoport a napok óta tartó, várhatóan a jövő héten is folytatódó extrém hőséggel kapcsolatban.
A MÁV-VOLÁN-csoport több tanáccsal, illetve kéréssel fordult az utazókhoz, hogy kezelni tudják a forróság okozta problémákat
- kérik a kritikus hőségre érzékeny, egészségileg veszélyeztetett utasokat, hogy ha van rá lehetőségük, inkább utazzanak busszal, a Volán járatainak 84 százalékán ugyanis van klímaberendezés.
- kérik a hőségre érzékeny, egészségügyileg veszélyeztetett csoportba tartozó utasokat, hogy az állami hőségriasztás ideje alatt csak a legszükségesebb esetben induljanak útnak, és előtte feltétlenül tájékozódjanak a közlekedési helyzetről.
Klímahelyzet
A járművek klímaberendezéseinek beállítását folyamatosan vizsgálják, a klímákat soron kívül tisztítják.
A rendkívüli terhelés miatt bekövetkező meghibásodásokat "lehetőség szerint" soron kívül javítják.
Sajnos a járműparkunk jelentős része még nem klímával, hanem ún. légjavítóberendezéssel felszerelt, ezek a korábbi készülékek azonban a 35 fokos, vagy azt meghaladó hőséggel már nem bírnak
– közölte a MÁV, hozzátéve, hogy „a több napon át tartó rendkívüli forróság közepette történő maximális kihasználtság mellett pedig – az időszakos karbantartás ellenére is – növekszik a meghibásodás esélye”.
A síneket is deformálhatja a hőség
A tartós rendkívüli hőség következtében a magas sínhőmérséklet – 50-60 Celsius-fok között – a pálya egyes szerkezeti elemeiben a forgalombiztonságot veszélyeztető, maradandó alakváltozásokat okozhat.
„A hőtágulás hatására a vágányokban káros anyagfeszültség keletkezik az időszakos karbantartások mellett is. Amennyiben ennek előjelei mutatkoznak, a vasúttársaság a biztonságos vonatközlekedtetés érdekében sebességkorlátozást vezethet be”
– fogalmazott a MÁV, hozzátéve, hogy a nagy meleg hatására a felsővezetékek is megnyúlnak, így növekszik a felsővezeték-szakadás, áramszedőtörés vagy -sérülés kockázata is.