Politico: Heteken belül energiaár-robbanás és áramhiány jöhet Magyarországon, ha nem lesz megoldás a kieső orosz olajra
Magyarország heteken belül egekbe kúszó energiaárakkal és áramhiánnyal nézhet szembe, ha nem talál megoldást arra, hogy Ukrajna nem engedi át tovább az országon a Lukoil olajtranzitján a Barátság-vezetéken - írja a Politico a lengyel OSW elemző intézet kutatójára, Ilona Gizińskára hivatkozva.
Az ukrán intézkedések nagyon súlyos helyzetet teremthetnek – mondta a Magyarország-szakértő.
Ukrajna júniusban döntött úgy, hogy leállítja a Barátságon a Lukoil tranzitját.
A közép-európai országok korábban mentességet kaptak a szárazföldi vezetéken át jövő olajimportra az európai uniós szankciók alól.
A magyar olajimport 70 százaléka Oroszországból jön, ennek a fele pedig idáig a Lukoiltól, ami így kiesik.
Kijev részben a katonai kiadásokra is fordított orosz energiabevételeket akarja a lépéssel csökkenteni, de abból sem csinálnak titkot, hogy ezzel Magyarországra is nyomást gyakorolnak.
"Kipróbáltuk az összes diplomáciai megoldást, és soha nem működtek. Úgy tűnik, hogy más megközelítést kell találnunk, hogy hogyan beszélhetünk velük"
- idézi a Politico Inna Sovsun ukrán parlamenti képviselőt, a Rada energiabizottságának tagját arról, hogy a tranzit korlátozásával Ukrajna szeretné csökkenteni Magyarország ellenállását a fegyverszállítások támogatásával és az ukrán EU-csatlakozással szemben.
Szijjártó Péter pénteken azt mondta, hogy Ukrajna intézkedése veszélyezteti Magyarország hosszú távú energiabiztonságát.
Ugyanő a héten Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel tárgyalt a kieső orosz olaj pótlásáról.
Mivel az ukránok egyelőre csak a Lukoil tranzitját állították le, más orosz vállalatok, például a Rosznyeft továbbra is szállíthatna technikailag Magyarország felé.
Ezen kívül Magyarország számára még az Adria vezeték áll rendelkezésre.
Magyarországnak jelenleg 90 napra elegendő vészhelyzeti stratégiai olajtartaléka van.