Politico: Kémszoftverrel támadták Daniel Freundot a Magyarországot bíráló EP-képviselőt és költségvetési uniós biztost
Daniel Freund zöldpárti EP-képviselő, Magyarország egyik leghangosabb bírálója azt mondta, hogy kémszoftverek célpontja lett, mindössze két héttel a júniusi európai parlamenti választások előtt.
Daniel Freund német zöldpárti EP-képviselő szerint parlamenti e-mail-címén keresztül épphogy elkerülte a kibertámadást.
„Teljes megfigyelés alatt álltam volna”
− közölte Daniel Freund a Politicónak.
„Képesek lettek volna lenyomozni, lehallgatni, követni, amit csinálok. Nem állítom, hogy Magyarország volt, de a lehetőségek közül ez tűnik a legvalószínűbbnek”
− tette hozzá.
Daniel Freund korábban kezdeményezte, hogy függesszék fel Magyarország európai uniós elnökségét.
Az uniós biztosok és egyes kormánytagok Orbán Viktor miniszterelnök békemissziója miatt bojkottálnak néhány Magyarországra tervezett találkozót.
Nem ő az első európai parlamenti képviselő, aki az elmúlt hónapokban kémszoftver célpontjává vált.
Februárban a Politico arról számolt be, hogy Nathalie Loiseau és Elena Yoncheva európai parlamenti képviselők − mindketten a biztonsági albizottság tagjai − eszközein is kémprogramot észleltek.
Az Európai Parlament emiatt a júniusi uniós választások előtt a kibertámadások és az esetleges külföldi beavatkozások miatt fokozott készültségben volt.
A fokozott készültséget Roberta Metsola az EP elnöke rendelte el.
Daniel Freund elmondta, hogy május 27-én kapott egy e-mailt, amelyet látszólag a Kijevi Nemzetközi Egyetem egyik diákjától kapott egy szemináriumról, ami Ukrajna uniós csatlakozási esélyeiről szólt.
A nő ekkor felkérte a zöldpárti politikust, hogy „írjon egy rövid üzenetet”, amelyet megoszthat a hallgatókkal, és mellékelt egy linket.
Ha rákattintott volna, a kémprogram rákerült volna a telefonjára.
Az Európai Parlament vezetője ekkor figyelmeztette a képviselőt, hogy a link valószínűleg a Candiru izraeli cég által gyártott kémprogramot tartalmazza, legalábbis az egyik tisztviselő e-mailje szerint.
A Candirut 2021-ben az amerikai kormány feketelistára tette az emberi jogok megsértése miatt.
A magyar kormány uniós szóvivője Kovács Zoltán nem kívánta kommentálni az esetet.