Magyarország elítéli Izrael tettét és felszólítja, hogy hagyják abba vérengzést a dél-libanoni térségben mert magyar békefenntartó katonák is tartózkodnak a területen
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök az ENSZ-békefenntartók azonnali kivonulását követeli a dél-libanoni térségből.
Korábban több támadás is érte a békemisszióban részt vevő katonákat.
A misszió hivatalos oldala szerint jelenleg 15 magyar katona szolgál a térségben.
Korábban a Honvédelmi Minisztérium arról tájékoztatott, hogy a katonákat nem vonják ki a területről, de az új fejleményekre való tekintettel kérdéseket küldtünk a minisztériumnak.
Cikkünk frissült!
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök felszólította António Guterres ENSZ-vezetőt, hogy „azonnal” vonja ki a békefenntartó erőket Dél-Libanonból, közölte a BBC.
„Főtitkár úr, vigye el az UNIFIL-erőket a veszély útjából. Ezt most azonnal meg kell tenni”
– mondta Netanjahu a hivatala által kiadott videónyilatkozatban.
Azt is hozzátette, hogy az izraeli hadsereg (IDF) többször kérte ezt, és többször visszautasították abból a célból, hogy emberi védőpajzsot biztosítsanak a Hezbollah terroristáinak.
40 nemzet határozottan elítéli az ENSZ békefenntartói elleni támadásokat Libanonban, köztük Magyarország is.
Csütörtökön két indonéz békefenntartó megsérült, miután kizuhantak egy megfigyelőtoronyból, amire izraeli tankok lőttek.
Pénteken az izraeli hadsereg (IDF) elismerte, hogy csapatai felelősek egy incidensért, amelyben két Srí Lanka-i katona megsérült Naqourában, és hozzátették, hogy az esetet kivizsgálják.
Az ENSZ pedig szombaton közölte, hogy egy másik békefenntartó is megsérült pénteken a Libanon déli részén leadott lövések következtében, bár hozzátette, hogy nem tudja, honnan származik a tűz.
Az X-en közzétett, a lengyel ENSZ-misszió által kiadott közös nyilatkozatban az országok szerint az ENSZ libanoni ideiglenes erői (UNIFIL) elleni támadásoknak „azonnal véget kell vetni, és azokat megfelelően ki kell vizsgálni”.
„Az UNIFIL szerepét különösen fontosnak tartjuk a térségben kialakult helyzet eszkalálódásának fényében”
– olvasható a nyilatkozatban.
Magyar katonák Libanonban
Október 5-én beszámoltunk arról, hogy a harcok ellenére a magyar katonák továbbra is szolgálatot teljesítenek a térségben. A HVG akkor megkereste a Honvédelmi Minisztériumot, akik akkor még úgy válaszoltak, hogy nem tervezik hazahozni a magyar katonákat.
A szakasz feladatai közé tartozik a tábor őrzése és védelme, valamint járőrözés helyi erőkkel együttműködve az ENSZ jelenlétének fenntartása és erősítése érdekében. A magyar katonák olyan táborokban állomásoznak, ahol óvóhelyek is rendelkezésre állnak, így amikor a harci helyzet súlyosbodik, biztonságos menedékbe vonulnak, ha testi épségüket veszély fenyegeti
– áll a minisztérium válaszában.
A misszió hivatalos honlapja szerint 15 magyar katona szolgál jelenleg Libanonban.
Az izraeli miniszterelnök bejelentését követően megkerestük a Honvédelmi Minisztériumot, hogy eleget tesznek-e a felszólításnak.
Amennyiben válasz érkezik megkeresésünkre, cikkünket frissítjük.
Izraeli tankok betörtek a békefenntartók táborába
Frissítés 16:56
A Libanonban állomásozó UNIFIL békefenntartó erők közölték, hogy újabb izraeli jogsértésekről számoltak be az országban lévő állásaik ellen, köztük arról, hogy vasárnap izraeli tankok erőszakkal behatoltak a főbejáratukon keresztül – írja a The Guardian.
Kiderült, miért hatolt be a békefenntartók táborába az izraeli hadsereg
Frissítés 17:55
Az MTI közleménye szerint az ENSZ nyilatkozott az erőszakos behatolás indokáról. „Az izraeli védelmi erők két Merkava páncélosa lerombolta a támaszpont főbejáratát, és erőszakkal behatolt annak területére. Ismételten azt követelték, hogy a bázis kapcsolja le a megvilágítását” – áll az UNIFIL közleményében.
A tankok mintegy 45 perccel később elvonultak, miután az UNIFIL a megfelelő összeköttetési csatornákon keresztül panaszt emelt.
A békefenntartó misszió hozzátette, hogy az izraeli katonai jelenlét veszélybe sodorta a kéksisakosokat.
Az UNIFIL szerint mintegy két órával később egy másik incidens is történt ugyanabban a térségben. Lövéseket adtak le, és füst keletkezett, aminek következtében 15 kéksisakosnál bőrkiütés, illetve gyomorbántalmak jelentkeztek annak ellenére, hogy gázálarcot viseltek.
A közlemény kitért arra is, hogy az izraeli hadsereg feltartóztatott egy fontos UNIFIL logisztikai szállítmányt is a libanoni Maisz adzs-Dzsabal határtelepülés térségében szombaton.
Az izraeli hadsereg is megszólalt
Frissítés 19:01
Egy izraeli tisztviselő a The Times of Israelnek nyilatkozva elmondta, hogy nincs olyan izraeli utasítás, amely katonai erővel vagy fenyegetéssel nyomást gyakorolna az UNIFIL-re, hogy hagyja el a dél-libanoni harci területeket.
„Ezek hibák”
– mondta a tisztviselő, majd hozzátette, hogy kivizsgálják őket.
„Diplomáciai nyomással próbáljuk rávenni az UNIFIL-t, hogy távozzon”
– hangsúlyozta.
Frissítés 19:17
Izrael elismeri a korábban történt incidenseket, ellenben azt állítja, hogy ezek a tűz alatt álló sebesült katonák evakuálási kísérletekkor sérültek meg – írja a The Times of Israel.
Az izraeli hadsereg azt állítja, hogy a csapatok „masszív páncéltörő tűz alá kerültek”.
Két katona súlyosan megsérült, és többen könnyebben vagy közepesen megsebesültek.
Az első vizsgálat alapján – nyilatkozta az IDF – az evakuáláshoz használt két harckocsi csak az UNIFIL állásába tudott fedezékbe vonulni a fennálló veszély miatt.
Miután a tüzelés véget ért, és a sebesültek evakuálása befejeződött, a tankok elhagyták az állást
– tete hozzá az IDF.
Az UNIFIL szerint a tankok 45 percig tartózkodtak ott. Az IDF hozzáteszi, hogy az evakuálás segítésére füstgránátokat használtak.
„Az IDF folyamatos kapcsolatot tartott fenn az UNIFIL-lel. Az incidens ideje alatt az IDF műveletei nem jelentettek veszélyt az UNIFIL-erőkre.”
A Hezbollah dróntámadást indított Észak-Izrael ellen
Frissítés 22:00
Mintegy hetven embert megsebesített Izraelben az Iránból támogatott síita Hezbollah terrorszervezet Libanonból indított drónja – jelentette az izraeli mentőszolgálat. Korábban még mintegy negyven sebesültről lehetett tudni, ez a szám mostanra 67-re emelkedett.
A Hamász terrorszervezet októberi támadása óta ebben a támadásban sérültek meg a legtöbben Izraelben.
Az akciót a Hezbollah vállalta magára, állítva, hogy támadó drónok raját indította egy, a Binjamina településen üzemelő katonai kiképzőtábor ellen.
Négyen kritikus, életveszélyes sérüléseket szenvedtek, az orvosok az életükért küzdenek, öten pedig súlyosan megsebesültek.
Tizennégy fiatalt közepesen súlyos sebesüléssel ápolnak.
A légvédelem nem figyelmeztetett az alacsonyan repülő drónra, amely az ország Haifától délre fekvő térségébe, Binjamina környékére csapódott be egy ebédlőbe, amely tele volt emberekkel.
Az országhatárt három drón lépte át, melyek egyike mélyen izraeli területre jutott.
A 13-as kereskedelmi TV tudósítása szerint a fiatalok egy helyiségben tartózkodtak, melynek tetején áttört a robbanás sokaknál repeszsérüléseket okozva.
A legsúlyosabb sebesülteket helikopterekkel szállították kórházba.