Itt vannak az adatok, jelentősen elszálltak az élelmiszerárak
Figyelem!
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete pénteken közölt adatai alapján tovább drágultak az élelmiszerek, melyek közül elsősorban az olyan nyersanyagok árát vizsgálták, mint a növényi olajok, gabonatermények, húsfélék, tejtermékek és a cukor.
Megállapították, hogy ezek közül előbbiek ára emelkedett a leginkább, de összességében véve is az átlagos élelmiszerár-index 13,7 százalékkal csökkent.
Októberben tovább emelkedtek a globális élelmiszerárak, melyek 18 hónapja nem voltak ilyen magas szinten. Leginkább a növényi olajok drágultak az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete szerint, amit pénteken közöltek a honlapjukon.
Az előző hónapban a nyersanyagárak árindexe 127,4 pontra növekedett, ami 2 százalékos emelkedés szeptemberhez képest, 2023 áprilisa óta ez a legmagasabb érték.
A FAO az öt legfontosabb alapanyag világpiaci árát hasonlította össze (növényi olajok, gabonatermények, húsfélék, tejtermékek és cukor) − írta meg az [Economx](https://www.economx.hu/gazdasag/fao-elelmiszerarak-cukor-olaj-hus-emelkedes.799275.html).
A legnagyobb mértékű növekedést a növényi olaj érte el, mintegy 7,3 százalékkal 152,7 pontra erősödött indexe, amit a pálma-, a szója, a napraforgó- és a repceolaj drágulása okozott.
A gabonáé októberben 114,4 ponton állt, ami kevesebb mint eggyel volt magasabb a szeptemberinél, de az egy évvel korábbinál több mint 10 ponttal kevesebben jegyezték.
A búza, a kukorica és a rizs ára is emelkedett azonban az elmúlt két hónapban.
A tej árindexe folyamatosan növekszik, októberben 139,1 pont volt, egy évvel korábban viszont 24,5 ponttal került kevesebbe.
A legnagyobb mértékben a sajté emelkedett, de 13 hónapja folyamatosan nőtt a vaj ára, viszont a sovány tejporok olcsóbbak lettek.
A hús ára rövid távon minimálisan csökkent az előző hónaphoz képest, de egy év alatt mintegy 7,5 százalékkal nőtt.
Az egyes húsfajták viszont változó mértékben változtak, a sertéshús ára mérséklődött a leginkább, de a baromfihús is kevesebbe került, a juhhús stagnált, viszont a szarvasmarháé mérsékelten emelkedett.
A cukorárindex az elmúlt két hónapban növekedett, de így is 29,6 ponttal alacsonyabb az egy évvel korábbi értékhez képest.
Drágulását a brazíliai terméskilátásokkal hozták összefüggésbe, miután tartósan száraz időjárás és magasabb nemzetközi nyersolajárak vannak a piacon.
Az elmúlt évben az átlagos élelmiszerár-index 13,7 százalékkal csökkent a 2022-es 14,3 százalékos drágulás után.
Az infláció azonban Magyarországon továbbra is magas az Európai Unió többi tagállamához képest, sőt elemzők szerint decemberben akár öt százalék is lehet a jelenleg kalkulált 3 százalék helyett.