Geszti Péter: Elképesztően negatív gondolkodás, propaganda, társadalmi szintű depresszió, gyűlölet és egyebek uralják az életünket nap mint nap
Geszti Péter az eredetileg tervezett, csupán kétszáz fős, szűk körűnek szánt buli helyett dupla, életműve jelentős mérföldköveire építő nagykoncerttel – GESZTI SIXTY – ünnepli hatvanadik születésnapját 2025. január 25-én és 26-án a Papp László Budapest Sportarénában. A különleges esemény alkalmából beszélgettünk vele az Index kulturális rovatának podcastműsorában, az arútluK-ban.
„Mindig történik számvetés, de nem a születésnapokhoz, hanem például az egyes koncertekhez, befejezett dalokhoz és művekhez kötődik”
– fogalmazott Geszti Péter, amikor arról kérdeztük, hogy a hatvanadik születésnapja alkalmából mérlegre tette-e az eddig elért eredményeit és életműve különböző darabjait.
Meg kell tanulni figyelni a másik emberre, nem mindig csak magadat és a saját projektjeidet felértékelni, hanem hagyni kell időt arra is, hogy legyen családi életed, normális magánéleted és így tovább
– fűzte hozzá az előadó, aki az Index kulturális rovatának podcastműsorában elárulta, hogy a dupla Arénás koncertjébe sem fér bele minden eddigi életművéből, ezért december végén egy újabb különleges koncertre invitálja majd rajongóit.
„Uralkodnak felettünk”
Geszti Péter többek között arról is beszélt a podcastban, hogy generációjának milyen nagy reményei voltak a rendszerváltáskor, amelyek végül nem teljesültek.
De úgy látja, hogy ehhez generációjának hibái is kellettek.
Úgy véli, a kiváló magyar oktatás esélyt teremthetett volna arra, hogy Magyarország Európa Szilícium-völgyévé váljon, de szerinte ez a hajó már elment.
Szabadok lettünk, választhattunk, lett pluralizmus, demokrácia, kialakultak az intézmények, a szabad média. De aztán jött a második rendszerváltás, ami pedig elkezdte ezeket szépen visszanyesni, és ma már megint mindenki meggondolja, hogy mit mer nyilatkozni
– fogalmazott Geszti Péter.
Az elképesztően negatív gondolkodás, társadalmi szintű depresszió, gyűlölet és egyebek uralják az életünket nap mint nap. Ezek könnyen lenyomják az embert, zárt törzsi gondolkodásmódot hoznak létre, amelyben az indulatok, a hergelés és még sok minden más egyszerűen uralkodik felettünk
– jelentette ki, hozzátéve, hogy elképesztőnek tartja, milyen hangnemben zajlik a diskurzus például a közösségi médiában.
Geszti Péter szerint ő inkább egyesítő, mint megosztó személyiség, de ebben hátráltatják a róla szóló hazugságok, de ez ellen nem akar küzdeni, hanem egyszerűen csak azt teszi, amit helyesnek vél.
Azahriah, Beton.Hofi és Pogány Induló
Az előadó a dalszerzés folyamatáról is megosztotta gondolatait.
Szerinte egy dalszöveg megírása esetében „minden ér” – addig a pontig, amíg a szöveg egy releváns, személyes kinyilatkoztatást és hiteles történetet mond el.
Én nagyon bírom Azahriah-t, szeretem, de közben nem bírom megjegyezni a dalszövegeit, pedig küzdök vele, mert szívesen dalolgatom magamban. Ő már tulajdonképpen a magyar nyelvet nem szintagmaként és gondolatritmusként kezeli, hanem a zenére rárakott forgácsként, amiket neked kell összeállítanod, hallgatóként. De ettől még hiteles
– mondta Geszti Péter, aki nemcsak Azahriah, hanem Beton.Hofi és Pogány Induló zenéjét is figyeli és szereti, de teljesen mást gondol a dalszövegírásról, mint az említett előadók. Ő még mindig figyeli, hogy milyennek kell lennie egy dalszövegtestnek, miközben szereti a nyers megfogalmazásokat; egyedül az öncélú és durva káromkodással szemben vannak fenntartásai. Nem gondolja úgy, hogy a magyar nyelv romlik, sőt érdekesnek tartja, amikor különböző nyelvi rétegek egymásra rakódnak.
Az arútluK aktuális adásában szó esik arról, hogyan született a Csepp a tengerben című dal szövege, miért ülne be ismét egy tehetségkutató mentori székébe, a magyar irodalom szeretetéről, hogyan fogyasztja a híreket, rajongói mire számíthatnak a Papp László Budapest Sportarénában.