Erre a célra létrehoztak egy céget, a MOHU -t, amelynek gondoskodnia kell a hulladék kezeléséről, hasznosításáról és ártalmatlanításáról. Ez a cég a következő 35 évben egyeduralkodó lesz a piacon.
A MOHU-n kívül nem volt más induló, csak a koncessziós eljárás lezárulta után született egy olyan törvény, ami a sokszorosára emelte a koncesszió nyertesének bevételeit.
Az eddigi cégek nem működhetnek szabadon többé, a MOHU bérmunkásai lettek. Egy jól működő versenypiacot váltottak le egy jó eséllyel extraprofitot termelő monopóliumra. Évtizedek alatt felépített üzletek mehetnek a kukába, évtizedek alatt felépített egzisztenciákat tettek tönkre egy tollvással. Huszadára csökkent a fémhulladékot átvevő telephelyek száma. Várhatóan csökkenni fog a Magyarországon újrahasznosított vállalati hulladék mennyisége, miközben a koncesszió hirdetett célja pont a növelése.
A hulladékkezelés óriási költséget jelent a vállalatoknak: a most életbe lépő kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerben várhatóan évi 240 milliárd forintot kell MOHU számára befizetniük. Valahonnan elő kell teremteni.a vállalatoknak a többszörösére emelkedő hulladékkezelési költség fedezetét. Következmények:
- Az élelmiszeriparban több százalékos drágulást fog okozni a négyszeresére emelkedő hulladékkezelési díj.
- Több mint 20 ezer munkahely került veszélybe. - Ha marad minden változatlan formában, a hosszú évek szívós munkájával kifehérített fémkereskedelem ismét a feketézés irányába indulhat.