Koronavírus: Az Eris mutáns után egyre gyorsabban terjed a Pirola nevű mutáns is - Az újévben lehet visszatér a kötelező maszkviselés
Egy hónappal azután, hogy azonosították a koronavírus új variánsát, az Erist Magyarországon, megjelent az újabb mutáció a Pirola, vagy más néven a a BA.2.86 variáns is, írja a 444.hu.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelenleg hét variánst tart megfigyelés alatt, köztük van a Pirola is, amit eddig 15 országban azonosítottak.
Megjelent az Egyesült Államokban, Kanadában, az Egyesült Királyságban, Dániában, Franciaországban, Németországban, Lengyelországben, Szlovákiában, Svédországban, Spanyolországban, Portugáliában, Izraelben, Ausztráliában, Thaiföldön, Dél-Koreában, Japánban, Ghánában, Kamerunban és a Dél-afrikai Köztársaságban is.
Az Independent azt írja, hogy az eddig azonosított eseteknék a Pirola jellemzően az alábbi tüneteket okozta:
- Orrfolyás
- Fejfájás
- Fáradtság (enyhe vagy súlyos)
- Tüsszögés
- Torokfájás
A New Scientist szerint azonban három további tünetről is gyakran számoltak be a víruson átesett betegek, többeknél hasmenést, szemirritációt és kiütéseket is okozott.
A Pfizer és a Moderna már közölte, hogy oltásaik az új variánsok ellen is védelmet nyújtanak.
Az influenzaszerű és akut légúti fertőzési tünetekkel orvoshoz fordulók száma nőtt az 50. heti adatok szerint – mondta Molnár Zsuzsanna, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) osztályvezető főorvosa péntek délelőtt az M1 csatornán.
Elmondása szerint az 50. héten mintegy 40 200-an influenzaszerű tünetekkel, 295 600-an akut légúti fertőzés tüneteivel fordultak orvoshoz.
Hozzátette, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) laboratóriumában elvégzett virológiai vizsgálatok alapján, a sentinel orvosoktól beérkezett minták mintegy 43 százaléka volt koronavírusra, 5,5 százaléka influenzára pozitív, emellett egyéb kórokozókat, légúti óriássejtes vírust (RSV-t) és úgynevezett humán metapneumovírust is kimutattak a mintákban.
Molnár Zsuzsanna elmondta azt is, hogy az 50. héten egy óvodai közösségi járványról is kapott jelzést az NNGYK, amelyben az influenza A vírusát állapították meg kórokozóként.
Az elmúlt héten továbbá nőtt a súlyos akut légúti fertőzéssel felvett betegek száma is, a 39 felvett betegből 247 koronavírus miatt, 7 RSV-vírus miatt, ketten influenzavírus miatt kerültek kórházba az osztályvezető orvos szerint.
A koronavírussal kórházba kerültek több mint 70 százaléka a 60 év feletti korosztályból került ki.
Kifejtette, hogy az adatokból jól látható, hogy légúti fertőzések mögött több korokozó is áll egyszerre, de a legtöbb megbetegedést a koronavírus okozza.
Az elmúlt héten 15 influenzavírust azonosítottak, abból 14 volt influenza A és egy influenza B, így elmondható, hogy Magyarországon jelenleg influenzajárványról nem beszélhetünk.
Hasonló a helyzet az európai országokban is, így mindenhol magasabb a koronavírus cirkulációja, mint a szezonális influenza és az RSV-vírusé.
Azonban az osztályvezető szerint az influenzás megbetegedések száma külföldön és hazánkban is nőtt, és az influenza aktivitás fokozódni fog, de jelenleg még nem lehet megmondani, hogy e tekintetben milyen szezonunk lesz.
Ezt ugyanis nagyon sok tényező befolyásolja, elsősorban az, hogy az influenza B vírus illetve az influenza A vírus H1 vagy H3 altípusa lesz-e domináns.
A főorvos elmondta azt is, hogy
a koronavírus elleni védőoltás javaslata megváltozott, átértékelődött az oltás Magyarországon.
Nagyon sok ember rendelkezik oltásos immunitással, illetve úgynevezett hibrid immunitással.
Ezért elsősorban az idős, krónikus betegséggel szenvedő személyek számára javallott a védőoltás, hiszen ők egy fertőzést követően súlyosan megbetegedhetnek, emellett a krónikus betegek és az egészségügyi dolgozók is kérhetik a védőoltást.
Az oltópontokon elérhető a Moderna legújabb Covid–19 elleni vakcinája és a háziorvosoknál az influenza elleni védőoltás.