Átlag fölött drágulnak a zöldségek, egy tavaszi fagy tovább tetézné a bajokat
Így is elképesztő ütemben emelkednek az árak.
Kiugró zöldségárak: nagyjából ötödével többe kerül a paradicsom, a paprika és a hagyma, mint tavaly, illetve kétharmadával többe, mint tavalyelőtt. Ezt a csomagolás drágulásával és a kereskedők költségeinek megugrásával magyarázza a terméktanács. Az Agrárgazdasági Kamaránál pedig már az idén nyári gyümölcstermés miatt aggódnak, az elmúlt hetek rekordenyhe téli időjárása miatt. Egy tavaszi fagy ugyanis szörnyű károkat okozhat. Tavaly éppen ez történt.
Az rtl.hu szerint ez még csak a kezdet.
Miközben januárban kevesebb mint 4 százalékos inflációt mért a KSH Magyarországon, addig a zöldségek átlag fölött drágultak.
„Az árak az Eiffel-torony tetején vannak, de hát néha amikor leárazás van azért kell venni ezt, azt, amazt ugye, mert hát zöldség az elengedhetetlen az étkezésnél” – panaszkodott az RTL Híradónak egy vevő. És jól érzi a drágulás mértékét.
A paradicsom 21, a paprika 17 százalékkal került többe januárban, mint egy évvel korábban a KSH adatai szerint. A vöröshagymáért 13 százalékkal többet kértek. Két év alatt pedig nagyjából kétharmadával emelkedtek az árak. Ami csökkent, az eladott mennyiség. Erre panaszkodott a Híradónak nyilatkozó kisboltos.
Míg tavaly háromszor kellett mennem zöldségért, idén meg hát az év vége óta meg csak egyszer. Ennyi. És még abból is marad
– mondta Sárköziné Tóth Ágnes, üzletvezető.
Ilyenkor főleg külföldről behozott zöldségeket árulnak a boltokban, amelyek ezúttal nem a forintgyengülés hatására drágulnak.
Abból a három elemből, amiből kialakul a fogyasztói ár, ez ugye: a termelői ár, egy úgynevezett post harvest vagy csomagolási költség, illetve magának a kiskereskedelemnek a költsége, illetve árrése, ezekből az utóbbi kettő, az nagyon jelentősen emelkedett az elmúlt 2 év során
– magyarázta Kelemen Péter ügyvezető igazgató, Fruitveb Zöldség-Gyümölcs Terméktanács
Az Agrárgazdasági Kamara a magyar gyümölcsfákért aggódik, az idei tél hetek óta tartó tavaszias időjárása miatt.
Ilyenkor már elindul a nedvkeringés, a rügyek ugye megduzzadnak és rügyfakadás van. Hogyha egy erős fagy jön mondjuk a márciusi vagy akár áprilisi hónapban, amikor legtöbb gyümölcsfa virágzik, akkor komoly kár érheti ismét az állományt
– mondta Mártonffy Béla, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara osztályelnöke.
Tavaly áprilisban mindez meg is történt. Akkor szokatlanul hideg időjárás pusztított például az egyik kecskeméti barackosban is. A meteorológusok egyelőre nem tudják pontosan, idén mire lehet számítani.
Bár folytatódik az átlagosnál enyhébb idő, még mindig csak február második fele van. Így tehát azt még korai lenne kijelenteni, hogy tartósan, illetve végleg beköszöntött volna a tavaszias idő
– mondta Kókai Ádám meteorológus.
Amúgy az állami meteorológiai szolgálat szerint február első két hetének középhőmérséklete majd’ 8 Celsius-fokkal magasabbra rúgott a sokéves átlagnál idén, soha nem volt még ennyire enyhe ez az időszak a XX. század eleje, vagyis a mérések kezdete óta.