Orbán az EU-csúcson már nem merte megkérdezni az Európai Bizottság elnökétől, azt amit a videójában elmondott, hogy "hol van a pénz?"
Csak a videón merte.
Orbán Viktor nem kérdezte meg Von der Leyentől, hol a pénz. Erről Ursula von der Leyen beszélt az uniós csúcs záró sajtótájékoztatóján a Népszava kérdésére. Előzőleg Orbán egy internetes videókan vonta kérdőre az EU-t, hogy hová tűnt a magyarok pénze. Ezzel arra utalt, hogy a Bizottság 50 milliárd eurós befizetést vár el a tagállamoktól Ukrajna támogatása és a kamatterhek megemelése miatt.
"Nem, nem kérdezett meg" - mondta Von der Leyen. "Ha megkérdezett volna, azt mondtam volna, hogy mindannyian látjuk, az EU erős és virágzik. És nagyon erős ellenőrzőrendszerünk van, ott van az Uniós Számvevőszék, az Európai Parlament és a Tanács is" - magyarázta von der Leyen.
A sajtótájékoztatón szintén a Népszava kérdésére válaszolt az uniós elnökséget vezető svéd miniszterelnök, Ulf Kristersson arra kérdésre, hogy politikai bosszúnak tartja-e azt, hogy Magyarország elnapolta a döntést a NATO-csatlakozás ratifikálásáról, miután az EU svéd elnöksége minősített többséggel, a magyar kifogásokat figyelmen kívűl hagyva döntött a migrációs csomagról.
"Kétszer is beszéltem a magyar miniszterelnökkel a svéd csatlakozás ratifikálásáról, a legutóbb tegnap. Azt mondta, Magyarország nem fogja késlelteni a scéd csatlakozást.
A magyar és a lengyel tiltakozás ellenére is folytatódik a jogalkotás a migrációs paktum ügyében
Magyarország és Lengyelország ellenkezése miatt nem adtak ki közös állásfoglalást az uniós tagállamok a migrációs ügyekről. Ehelyett az Európai Tanács elnöke, Charles Michel írt alá egy nyilatkozatot, ami 25 tagállam állásfoglalását tükrözi.
Magyarország és Lengyelország az éjszaka azért blokkolta a megegyezést, mert ellenzik azt, hogy a miniszterek tanácsában az ő ellenállásuk dacára, minősített többséggel döntöttek a migrációs csomagról. Varsó és Budapest szerint egyhangú döntéshozatallal, az állam -és kormányfőknek kellett volna szavazni erről. Az uniós szerződés azonban nem így szól.
"Teljes mértékben megérte minősített többséggel dönteni erről és nagyon széles többség volt mellette a tanácsban. A 27 ország közül 25 támogatta a tervet és teljes mértékben tiszteletben tartottuk a jogszabályokat. Ez pedig jó alapot ad a munka folytatására" - mondta a svéd miniszterelnök, Ulf Kristersson, az unió soros elnökségét is betölti.
A munka mindenképpen folytatódik a migrációs csomag ügyében a magyarok és a lengyelek akciója ellenére is. Ezt megerősítette Olaf Scholz német kancellár is, aki úgy fogalmazott, nem aggódik a történtek miatt, hiszen sok módszer létezik arra, hogy a dolgokat átültessék a gyakorlatba.