Orbán az üzbég és az azeri diktátorral parolázott tegnap délután a Türk Államok Szervezetének konferenciáján
Orbán a Türk Államok Konferenciáján vett részt.
Orbán Viktor miniszterelnök és Savkat Mirzijojev üzbég elnök szombaton kétoldalú megbeszélést folytatott egymással az azerbajdzsáni Susában, a Türk Államok Szervezete csúcstalálkozójának helyszínén.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pedig ugyanitt kijelentette, hogy szerinte a magyar EU-elnökség fontos célja az együttműködés javítása a türk államokkal.
Orbán Viktor Üzbegisztán elnökével tárgyalt szombaton az azerbajdzsáni Susában, ahol megállapították, hogy a magyar-üzbég együttműködés látványosan fejlődött az elmúlt években.
„2021-ben stratégiai partnerségi szintre emeltük kapcsolatainkat, és számos gazdasági projekt indult el a két ország között”
– jelentette ki Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtőfőnöke.
A szombati megbeszélésen újabb együttműködési pontokban állapodtak meg – írja az MTI.
Szijjártó Péter kijelentette, hogy szerinte a türk államok kritikusan fontos szerepet játszhatnak a globális együttműködéshez való visszatérésben, ezért fontos célnak tartják az európai uniós elnöksége idején a kapcsolatok javítását ezen országokkal is.
A tárcavezető a Türk Államok Szervezetének (TÁSZ) külügyminiszteri munkaülésén hangsúlyozta, hogy szerinte az ukrajnai fegyveres konfliktus egyik fő következménye a kommunikációs csatornák ellehetetlenülése, ami pedig erősen rontja a kölcsönös tiszteleten alapuló kapcsolatok, s a fenntartható eurázsiai együttműködés megőrzésének esélyét.
Magyarország az európai uniós elnöksége idején mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy megakadályozza a világ ismételt blokkosodását, hazánk ugyanis továbbra is a konnektivitásban, a kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködésben érdekelt
– jelentette ki. Hozzátette, hogy új lendület, új dinamizmus forrásaként tekintenek a türk államokra, amelyek szerinte nagyban hozzájárulhatnak az unió versenyképességének erősödéséhez.
A miniszter kijelentette, hogy a TÁSZ-államok megerősödése abszolút egybevág Magyarország nemzeti érdekeivel, és ennek további előmozdítása részeként négy fő pontot említett.
Az első, hogy százmillió dollárral nemrég lezárult Magyarország csatlakozása a türk beruházási alaphoz.
Emellett igen fontosnak nevezte Vásári István kinevezésének jóváhagyását a TÁSZ európai, budapesti székhelyének az élére.
Arról is beszámolt, hogy az Aszálymegelőzési Intézet első két projektje Üzbegisztánban és Kirgizisztánban zajlik, ami helyzetbe hozhatja a fejlett magyar vízgazdálkodási technológiákat itt is.
Végül kifejtette, hogy a kulturális kapcsolatokra is nagy hangsúlyt fektetnek.