Pedagógus szakszervezetek: Ha Pintér Sándor bezár több tucat kisiskolát a vidéki településeken akkor annak nagyon nagy katasztrófája lesz
Óriási baj lesz.
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) új elnöke szerint a státusztörvény bevezetésével a kormány pénzt is akar spórolni, és a pedagógushiányt is el akarja takarni. Totyik Tamás úgy látja, a státusztörvény azért is kell, mert be akarják bizonyítani, hogy a kisiskolák nem működőképesek, és a törvénnyel előkészítik azok bezárását.
A Pedagógusok Szakszervezetének nemrég megválasztott elnöke több tényt is felsorolt ennek bizonyítékául. Elsőnek említette, hogy a Munka törvénykönyvéből átemelt passzus, a csoportos leépítés lehetősége a státusztörvényben is benne van. Emellett az új jogszabály szerint csupán a pedagógusok 50 százalékát kötelező főállású pedagógusként alkalmazni.
Ezek olyan intézkedési lehetőségek, amelyek megkönnyítik, és előrevetítik a kisiskolák bezárásának folyamatát.
A PSZ elnöke elmondta azt is, hogy a kormány EFOP Pluszban tett vállalásai között szerepel, hogy pilot-rendszerben 35 iskolán kipróbálják az intézmény-összevonásokat, az iskolaközpontok létrehozását. Ezt az elképzelést az unió befogadta, de a kormány még nem tudja meglépni, mert – mint ismert –, még nem hívhatják le az uniós forrásokat.
Addig is, amíg ezekhez hozzájutnak, a státusztörvénnyel megteremtik a törvényi hátteret a munkavállalók átcsoportosításához. Ha pedig meglesz a pénz, akkor majd először kipróbálják 35 iskolán, a 2024-es önkormányzati választások után pedig bezárják a vidéki kisiskolákat. Elsősorban azok az intézmények lesznek veszélyben, ahol a tanulói létszám 120 fő alatt van.