Putyin jól odaszúrt az USA-nak a BRICS-en Kazanyban
Magyarországnak a BRICS-tagországok közül Kína és Oroszország számít fontos gazdasági partnernek, illetve a közelmúltban indult meg az indiai gazdaság felemelkedésében rejlő lehetőségek feltérképezése – nyilatkozta az Indexnek Goreczky Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője, aki szerint a magyar gazdaságpolitika célja a BRICS által képviselt fejlődő országokkal való diverzifikáció. Az EU országai felé fennálló gazdasági kitettség csökkentése, valamint a világgazdasági növekedés jelenlegi és jövőbeni motorjainak számító régiókhoz való szorosabb kapcsolódás.
A héten Tatárföld fővárosában rendezték meg az idei BRICS-csúcsot, ahol 32 ország képviseltette magát, 24 a legmagasabb szinten.
A csúcstalálkozón részt vett az ENSZ-főtitkár, António Guterres is. Bár korábban azt írtuk, hogy az áttörés elmaradt, érdemes magával a szervezettel külön foglalkozni.
A BRICS egy mozaikszó, 2001-ben a Goldman Sachs közgazdásza, Jim O’Neill ragasztotta rá Brazíliára, Oroszországra, Indiára és Kínára, azt jósolva, hogy 2050-re ezek az országok fogják adni a világgazdasági növekedés nagyobb részét.
A formáció első hivatalos találkozója 2009-ben, Oroszországban volt, Dél-Afrika 2010-es csatlakozásával pedig kialakult a BRICS-csoport.
Az első csúcstalálkozót 2011-ben tartották Kínában, és azon elkezdték kidolgozni az öt állam együttműködésének laza intézményi kereteit.
A tagállamok 2015-ben Új Fejlesztési Bank néven létrehoztak egy közös multilaterális fejlesztési bankot, ami elsősorban a fejlődő országok infrastruktúra-fejlesztési projektjeinek finanszírozását szolgálja.
Tovább a cikk itt.: msn.com