Rendkívüli sajtótájékoztatót tartott az ENSZ
Lakóépületeket, iskolákat, ENSZ-épületeket sújtottak az izraeli légi csapások a Gázai övezetben, civil áldozatokat követelve, közölte az ENSZ emberi jogi vezetője, Volker Turk. Az információk forrása az ENSZ helyi irodája, mondta.
„A nemzetközi humanitárius jog egyértelmű: a polgári lakosság és a polgári eszközök kímélése a támadások során is kötelezően érvényes”
– mondta Turk.
Válaszul Yoav Gallant izraeli védelmi miniszter bejelentésére a gázai övezet szigorított blokádjáról, Turk kijelentette, hogy a civilek életét veszélyeztető ilyen tevékenységet a nemzetközi jog tiltja.
Frissítette a statisztikáit az ENSZ palesztin menekültekkel foglalkozó szervezete (UNRWA), a legfrissebb adatok szerint
- több mint 187 000 ember kényszerült elhagyni otthonát a Gázai övezetben,
- jelenleg 83 ENSZ-iskolában 137 500 ember számára található menedékhely,
- UNRWA gázai irodája „járulékos károkat szenvedett a légicsapások miatt”,
- csaknem félmillió ember nem kaphatott ENSZ-élelmiszeradagot ezen a héten Gázában, mivel az elosztóközpontokat bezárták.
Mahmúd Abbász palesztin elnök felszólította az ENSZ-t, hogy tegyen azonnali lépéseket a palesztinok elleni folyamatos „izraeli agresszió” ellen.
A WAFA állami hírügynökség szerint Abbász ezt a felszólítást az António Guterres ENSZ-főtitkárral folytatott telefonbeszélgetésben tette.
A palesztin elnök hangsúlyozta, hogy sürgősen szükség van orvosi és egyéb segítségre Gázában, és felhívta Guterres figyelmét a fenyegető humanitárius válságra.
Sürgette az ENSZ-t, hogy
„tartsa be a nemzetközi legitimitás által elismert kötelezettségeit, és biztosítsa a palesztin nép védelmét”.
Guterres felhívta a figyelmet az ENSZ folyamatos erőfeszítéseire, hogy sürgős humanitárius segélyt szállítson a gázai lakosoknak.
Azt is elmondta, hogy az ENSZ együttműködik a nemzetközi érdekelt felekkel a jelenlegi eszkaláció megfékezésén, jelentette a WAFA.
Az ENSZ palesztinokat segítő szervezete (UNRWA) szerint több mint 137 ezer ember keresett menedéket az ENSZ által berendezett szükségszállásokon.
A palesztin menekülteket segélyező hivatal szerint ezek a szükségszállások már 90 százalékban telítve vannak, és félő, hogy a humanitárius helyzet csak rosszabbodni fog a térségben.
Az ENSZ 13 ezer munkatársa rekedt a Gázai övezetben – közölte a szervezet hétfőn este. Stéphane Dujarric szóvivő szerint „nyilvánvalóan nincsenek abban a helyzetben, hogy el tudjanak onnan menni. Arra összpontosítanak, hogy a mandátumuk keretében minden tőlük telhetőt megtegyenek.”
Az ENSZ palesztinokat segítő szervezetének (UNRWA) munkatársai közül a többség palesztin, de van köztük 300 külföldi is. Dujarric közlése szerint a világszervezet ugyan készleteket halmozott fel a Gázai övezetben, de ezekből „valamikor a nem túl távoli jövőben ki fognak fogyni”.
Az UNRWA üzemelteti azokat az iskolákat is, amelyekbe az utóbbi napokban több tízezer palesztin menekült az izraeli bombázások elől. Az egyik ilyen iskolát izraeli támadás érte, de nem sebesült meg senki.
A nemzetközi segélyek, köztük az EU-támogatás befagyasztása iránt érdeklődő kérdésre Dujarric azzal válaszolt: az ENSZ reméli, hogy meg tudják óvni a palesztin térségekben végzett tevékenységei finanszírozását. Hozzátette, egyelőre nem világos, hogy fenyegeti-e veszély az UNRWA finanszírozását.
Az UNRWA hétfőn este arról számolt be, hogy időközben több mint 137 ezer ember keresett menedéket az ENSZ által berendezett szükségszállásokon. A palesztin menekülteket segélyező hivatal szerint ezek a szükségszállások már 90 százalékban telítve vannak, és félő, hogy a humanitárius helyzet csak rosszabbodni fog a térségben.
Az UNRWA közölte azt is, hogy több mint egy tucat létesítményét érte izraeli találat, de eddig csak anyagi károk keletkeztek. A Gázai övezetben csaknem másfél millió embert tart nyilván menekültként az ENSZ-hivatal.
Kapcsolódó cikk.: ENSZ: Az újabb háború újabb áremelkedést, emelkedő inflációt és globális élelmiszerhiányt okozhat ami az orosz-ukrán háború miatt továbbra is fenn állt