Lottószámokból áll a költségvetés tervezete, kamu, fiktív tákolmány!
Nem lehet kiszámítható gazdaságpolitikáról beszélni akkor:
1) Amikor rendeleti úton, éjjel vezetnek be új különadókat és más adóemeléseket egyik pillanatról a másikra.
2) Amikor majd 100-szor módosítják az egyes előirányzatokat és így a végeredménynek köze nincs a parlament által elfogadott verzióhoz.
3) Amikor a gazdaságfejlesztési miniszter arról beszél, hogy nem is kellenek nekünk az uniós pénzek, jó lesz nekünk a működőtőke is. Az unió már felhívta a kormány figyelmét, hogy ne nyáron foglalkozzon a költségvetéssel, amelyhez az idén már háromszor hozzá kellett nyúlni. Ez egy rossz gyakorlat, de folytatják, mert utána rendeleti úton lehet hozzányúlni.
Tavaly majdnem százszor csoportosítottak át milliárdokat. Egy felcsúti sufniban születnek a döntések a parlament teljes kihagyásával. A legijesztőbbek a kamatkiadások, az, hogy a 3 ezer milliárd azonos a teljes egészségügyi kiadással. A költségvetés szétesésének legnagyobb problémája az elszálló kamatkiadások.
A költségvetés tervezete minden komolyságot nélkülöz, semmit nem lehet látni arról, hogy a makrószámok teljesülnének, amiket terveztek, növekedés vagy infláció, – azok nagyjából lottószámok. Ne felejtsük, el, hogy az idei évre tavaly nyáron öt százalékos inflációval és négy százalékos gazdasági növekedéssel számoltak.
Az infláció négyszeres lesz, a gazdasági növekedésnél pedig az a kérdés, hogy a nullához képest merre fog billenni. Kamu, fiktív tákolmány. Ha egyezkednének az unióval, lehetne tervezni! Nem tudok fideszes fejjel gondolkodni, én osztom azt, hogy ezek a pénzek járnak nekünk, ezek azért érkeznek, hogy a fejlettségi szintünk közel legyen az unió szintjének egészéhez. Cserébe pedig azt vállaltuk, hogy ha elérjük ennek a fejlettségnek az x hányadát, akkor bevezetjük az eurót. Nem szabad feladni azt a lehetőséget, hogy megmutassuk az embereknek, hogy lenne egy másik út.
- Vajda Zoltán, a parlament költségvetési bizottságának szocialista elnöke.