Szijjártó: Ha a fene fenét is eszik akkor is lesz 2-es atomerőművünk méghozzá orosz építéssel
A paksi bővítés jelenti Magyarország számára az energiabiztonságot és a rezsitámogatások rendszerének fenntartását – erről beszélt a külgazdasági és külügyminiszter, mielőtt Brüsszelbe utazott.
Gazdasági témák kerülnek napirendre az Európai Unió külügyi tanácsának mai ülésén – erről beszélt Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági miniszter elutazása előtt. Elsősorban Kínához és az Egyesült Államokhoz fűződő EU-s kereskedelmi és befektetési, beruházási kapcsolatokról lesz szó.
Emellett a tárcavezető arról is beszélt, hogy energiaellátás szempontjából azok az országok lesznek biztonságban, melyek saját maguk elő tudják állítani a szükséges energiamennyiséget.
Magyarországon ez a nukleáris energiát jelenti, ez képes a nemzetközi energiapiacok bizonytalanságától védelmet biztosítani. Ennek hosszú távú garanciái a paksi erőmű új blokkjainak megépítésében rejlenek.
Emlékeztetett, hogy az erről szóló szerződéseket már több mint 9 éve megkötötte Magyarország, de ezek jogi, technikai és fizikai részletei felett is némileg eljárt az idő, így ahhoz, hogy a beruházást felgyorsítsa a kormány, módosítania kell az építés kivitelezési és pénzügyi szerződéseit is.
EZT A MAGYAR VEZETÉS MOSZKVAI TÁRGYALÁSAI SORÁN MEG IS TETTE, AZONBAN AZ EURÓPAI SZABÁLYOZÁS ÉRTELMÉBEN CSAK AKKOR LÉPHETNEK ÉLETBE, HA AZOKAT AZ EURÓPAI UNIÓ JÓVÁHAGYJA.
A szerződéstervezetet be is nyújtotta a kormány az Európai Bizottsághoz, amit a brüsszeli testület jóváhagyott.
Az új paksi blokkok teszik lehetővé, hogy Magyarország a legszigorúbb nukleáris biztonsági feltételek teljesítése mellett hosszú távon is fenn tudja tartani a rezsitámogatások rendszerét – húzta alá Szijjártó Péter.