Több mint negyedmilliárd forintért új műfüves focipályát kap a kiesés ellen küzdő Kisvárda, Orbán Viktor páholytársának cége építi
Öt céget kértek fel ajánlattételre, Végh Gábor érdekeltsége lett a befutó. Seszták Miklós volt miniszter most KDNP-s képviselő városában már van stadion, sporthotel és edzőpálya, az idei eredmények azonban nem igazolják a közpénz költését. A Kisvárda FC az idei szezonban a kiesés ellen harcol, a bent maradásukhoz kisebb csodára lenne szükség, nem mintha ez befolyásolná, mennyi pénzt áldoznak a csapat méltó körülményeinek megteremtésére - számolt be róla az rtl.hu.
Ismét fejlesztenek Kisvárdán, ezúttal műfüves focipálya készül.
A megbízó a Várda Sportegyesület – amely az NBI-ben szereplő Kisvárda FC tulajdonosa –, amely új sportpálya kivitelezésére keresett vállalkozót.
Bár a közbeszerzési dokumentumban ezt kevéssé hangsúlyozzák:
egy focipályáról van szó, a műszaki leírás szerint ugyanis a nyertes feladata egy 115x73 m méretű, 105x68 méter játékterületű műfüves sportpálya építése, ahol már van két meglévő kapu, ezeket a kivitelezés után visszaszerelik.
Tehát egy meglévő pálya műfüvesítéséről van szó, de hogy ez pontosan melyik, nem derül ki.
A dokumentáció szerint a beruházást SPORTSZAKMA/70-4/2023 szerződésből finanszírozzák, erről azonban a csapat honlapján semmit nem találtunk.
Kérdéseinket elküldtük a Várda SE-nek, ha válaszolnak, beszámolunk róla.
A közbeszerzést nemzeti eljárásrendben, a Kbt. 115. § szerinti nyílt eljárásban folytatták le, ami annyit jelent, hogy öt vállalkozást hívtak fel ajánlattételre, csak ez az öt cég versenyzett a megbízásért.
(Ugyanilyen eljárással sikerült a Stefánia úti villa csaknem nettó 300 millió forintos felújítását egy 4 hónapja létező, egyetlen embert sem foglalkoztató cégnek odaítélni.)
A megbízást nettó 171,4 millió (bruttó 216,6 millió) forintos ajánlatával a Pharos 95 Kft. nyerte el, a cég azzal került be a sajtóba, hogy résztulajdonosa, Végh Gábor – aki azóta a ZTE futball-klub tulajdonosa lett – együtt nézett focimeccset Orbán Viktorral.
A cég családi tulajdonban van, a másik tulajdonos Végh-Kajtár Erika.
Az RTL Híradó 2017-ben mutatta be, hogy a Pharos egy másik társasággal közösen csaknem 4 milliárd forintos megbízást kapott fociakadémia építésére.
A cégnek ekkor még Felcsúton, Mészáros Lőrinc érdekeltségeinek címén volt az egyik fióktelepe.
Hullámzó eredmények Kisvárdán
Hogy mire a költekezés, nem világos.
A Kisvárda FC az idei szezonban könnyen búcsúzhat az NBI-től: 27 forduló után mindössze 21 ponttal állnak az utolsó előtti helyen, csak matematikai esélyük van arra, hogy az élvonalban maradjanak, a már nem kieső Újpest 13 ponttal van előttük.
A Seszták Miklós KDNP-s országgyűlési képviselőhöz, korábbi fejlesztési miniszterhez köthető csapat a 2009/10-es idényben még a megyei első osztályban szerepelt.
2012-ben ugyan – újoncként – megnyerte az NBIII-as bajnokságot, de megfelelő pálya és kellő pénz hiányában nem vállalta az indulást a másodosztályban.
A kisvárdai csapathoz ezután kezdett áramlani az állami támogatás, illetve a TAO-péz. 2018-ban jutottak fel az NBI-be, amihez rögtön új stadion is dukált:
az ötezer férőhelyes létesítmény nettó 2,5 milliárd forintba került.
Korábban nem volt itt jelentős utánpótlás-nevelés, de 2020-ban mégis államilag elismert akadémia lett a kisvárdai, ami újabb jelentős forrásokat hozott a kisvárosba.
A Várda meg is tudott kapaszkodni az NBI-ben, sőt, 2022-ben az ezüstéremig jutott.
A futballszurkolók körében viszont állandó vicc témája volt a kerete, amelyben alig voltak magyar játékosok.
A jelenleg kieső helyen álló csapatban ma is van például brazil válogatott focista:
a középpályás Wellington ugyan csak háromszor szerepelt a nemzeti csapatban, de ezt is csak kevesen mondhatják el magukról.
Kisvárda a közpénzes látványberuházások egyik állatorvosi lovának tűnik és ha már lovak:
a csúszdapark és a termálvizes lórehabilitációs központ után 2018-ban uniós pénzből álmodtak öko-filmparkot Kisvárdára.
Via. hvg.hu